Sütlü turp

2017-08-31 16:39:21 CRI

Malzemeler

 400 gram turp, 50 gram süt, 25 gram bitki yağı, 10 gram tavuk yağı, 3 gram tuz, 3 gram pirinç şarabı, 250 gram tavuk suyu ve 25 gram sulu nişasta.

Hazırlanışı

 Kabuğu soyulmuş turbu temizleyip yıkalım. Sonra parçalayalım. Turp parçalarını kestane büyüklüğünde toplar halinde getirin. Turp toplarını kaynar suda pişene kadar haşlayalım. Sonra çıkaralım ve beklelim. Tencereyi ateşe yerleştirelim. Tenceredeki bikti yağı ısınınca, içine tavuk suyu, tuz,pirinç şarabı ve turp toplarını koyayarak karıştıralım. Bu karışımı kaynattıktan sonra içine süt ilave edelim. Tekrar kaynattıktan sonra sulu nişasta döktükten sonra tavuk yağı serpinelim. Sıcak sıcak servis yapalım.

 Etli turp

Malzemeler

 750 gram turp, 50 gram kuzu eti, 500 gram bitki yağı, 20 gram soyasosu, 5 gram toz şeker, 3 gram sirke, 5 gram tuz, 3 gram pirinç şarabı, üçer gram doğranmış yeşil soğan ve zencefil, 7 diş doğranmış sarımsak, 20 gram sulu nişasta ve 200 gram su.

Hazırlanışı

 Kuzu etini dilimleyelim. Temizlenmiş turbu uzunluğu 3 santim kadar olacak şekilde parçalayalım. Ilık yağda pembeleşinceye kadar kızarttıktan sonra çıkaralım ve beklelim. Tencerede 30 gram bitki yağı kalsın. İçine kuzu etini ilave ettikten sonra pişene kadar karıştıralım. Sonra doğranmış yeşil soğan ve zencefi , biraz sonra da soyasosu, toz şeker, sirke, tuz ve su ile turp parçalarını koyalım. Bu karışımı kaynatıktan sonra sulu nişansta ekleyip karıştıralım. Doğranmış sarımsak ve pirinç şarabı da ilave edelim. Böylece etli turp yemeği hazır. Afiyet olsun.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor