Yumurtalı ıspanak

2017-08-24 18:43:00 CRI

Yumurtalı ıspanak

Malzemeler

2 yumurta, 350 gram ıspanak, 50 gram bitki yağı, 10 gram tuz ve uygun miktarda doğranmış yeşil soğan ve zencef

Hazırlanışı

Yumurtayı kıralım. İçine 2 gram tuz ekledikten sonra iyice karıştırıp bekletelim. Temizlenip yıkanmış ıspanağı, uzunluğu 3 satim kadar olacak şekilde keselim. Tencereyi ateşe yerleştirilem, içine bitki yağı dökülem. Yağ ısındıktan sonra içine hazırlanmış yumurtayı ekip pişince çıkaralım. Tencereye tekrar bikti yağı koyalım, içine doğranmış yeşil soğan ve zencefil döküp karıştıralım. Sonra ıspanağı da koyup karıştıralım. Tuz ekleyip, daha sonra kavurulmuş yumurtayı koyalım. Ispanak ve yumurtayı biraz karıştırdıktan sonra servis yapalım.

 Mantarlı ve tavuk etli kıymalı ıspanak

Malzemeler

140 gram taze mantar, 20 tane ıspanağın çekirdiği, 2 yumurta akı, 100 gram tavuk eti kıyması, 40 gram tavuk yağı, 10 gram tuz, 10 gram zencefil, 30 gram nişasta, 100 gram tavuk suyu ve az miktarda süt.

Hazırlanışı

Tavuk etini bir kaseye koyalım. Doğranmış zencefili 10 dakika kadar suda tutun, bu su daha sonra kullanılacak. Ispanağı temizleyip yıkalım. Tavuk etini süt ile karıştırdıktan sonra içine zencefil suyu, 1 yumurta akı ve az miktarda tuz ekleyelim. İyice karıştıralım. Bu karışıma 1 yumurta akı ve az miktarda sulu nişasta daha ilave edelim.

Tencereyi kızgın ateşte yerleştirdikten sonra içine su koyalım. Su biraz kanayınca ıspanağın kökünü tavuk eti ezmesince içine batıralım. Biber birer kaynar suda pişirelim. Bu haşlanmış ıspanakları büyük bir tabağa sıralayalım. Sırarken ıspanakların tavuk eti ezmeli kökleri bir tarafa, yapraklarını ise öbür tarafa koyalım. Kızgın ateşe tencereyi koyup içine tavuk suyu, taze mantar, tuz ve zencefil ilave edelim. Bu karışımı kaynatıktan sonra içine sulu nişasta ve tavuk yağı da ilave edip karıştıralım. Bu karışım içindeki mantarları ıspanakların üzerine koyalım ve geri kalan suyu da üzerine dökelim. Afiyet olsun.

Ispanak içindeki vitamin A ve B, gözlerine yararlı olmanın yanı sıra yaşlanmayı yavaşlatabilir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor