Turp kavurması

2017-06-29 16:20:51 CRI

Turp kavurması

Çin halkının sevdiği sebzelerden biri olar turp ülke çapında yaygın şekilde yetiştiriliyor. Kavurma, haşlama ve kızartma gibi yöntemlerle pirişilen turp yemekleri ve turplardan yapılan meze ve turşular, Çinlilerin sofralarında sıkça görülüyor.

Malzemeler

500 gram turp, 40 gram bitki yağı, 25 gram soyasosu, 6 gram tuz, 20 gram sulu nişasta ve az miktarda yeşil soğan, zencefil, sarmısak ve su.

Temizlenmiş turbu kalın şeritler halinde keselim. Yeşil soğan, zencefil ince şeritler haline getirelim. Sarmısağı doğrayalım. Tencereyi ateşe yerleştirelim. İçindeki bitki yağı ısınınca içine turp şeritlerini koyalım, pişirmek üzereyken çıkaralım. Bir kab içinde soyasosu, tuz, sulu nişasta, yeşil soğan ve zencefili suyla karıştırarıp sos haline getirelim. Tencereye tekrar bitki yağı koyalım. Yağ ısınınca içine söz konusu sos ve turp şeritlerini birlikte dökelim, sulu nişasta da ilave edelim, karıştıralım. Afiyet olsun.

Sahanda turp

Malzemeler

500 gram turp, 50 gram bikti yağı, 40 gram soyasosu, 4 gram tuz, 5 grap pirinç şarabı, 6 gram toz şeker, 15 gram sulu nişasta, 3'şer gram doğranmış yeşil soğan ve zencefil.

Temizlenmiş ve kabuğu soyulmuş turbu, uzunluğu 3 santim, genişliği ise bir santimden biraz fazla kadar olacak şekilde keselim, sonra kaynar suda iyice pişine kadar haşlayalım, çıkaralım ve bekletelim. Tenceyeyi ateşe yerleştirelim. İçine bitki yağı koyalım. Yağ ısınınca içine önce doğranmış yeşil soğan ve zencefil atalım, sonra soyasosu, tozşeker, pirinç şarabı, su ve hazırlanmış turp şeritlerini koyalım. Bu karışımı kaynatıktan sonra ateşi kısık hale getirelim. Tenceredeki sos yarısına kadar azaldığında sulu nişasta da ilave edelim. Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor