Sahanda dolmalık biberli lahana

2017-06-22 20:56:08 CRI

Lahadanın Avrupa'dan Çin'e getirilmesinden dolayı, Çin'de lahanaya yabancı marul denir. Yüksek uyumu, kolayca yetiştirilmesi ve yüksek üretimi nedeniyle Lahana Çin'de yaygın olarak yetiştiriliyor. Çinliler tarafından çok sevilen lahana, aile sofralarında sık sık görülen bir sebzedir. Lahana Batı yemeklerinde olduğu gibi Çin yemeklerinde de çok kulanılıyor.

Malzemeler

 Hazırlanışı

300 gram lahana, 100 gram dolmalık biber, 20 gram bitki yağı, 30 gram soyasosu, 5 gram tuz ve üçer gram doğranmış yeşil soğan ve zencefil.

 Lahanayı temizleyip yıkayın, dolmalık biberi de çekirdeklerini çıkartarak yıkayın. Bu iki sebzeyi ince şeritler halinde keselim. Tencereyi kızgın ateşe yerleştirelim ve içine bitki yağı koyalım. Yağ ısınınca içine önce doğranmış yeşil soğan ve zencefil dökelim,  biraz kavuralım, sonra lahana şeritlerini koyalım, karıştıralım. Lahana yarı pişince içine soyasosu, tuz ve dolmalık biber şeritlerini ilave edelim. Bu karşımı kızgın ateşte birkaç defa karıştıktan sonra sıcak sıcak servis yapalım.

sucuklu lahana

 Malzemeler

 300 gram lahana, 100 gram taze sucuk, 40 gram bitki yağı, 6 gram tuz, 3 gram toz şeker ve 2 gram pirinç şarabı.

 Hazırlanışı

 Taze sucuğu buharda pişirdikten sonra soğutalım ve ince ince dilimleyelim. Temizlenmiş lahanayı baklava biçiminde keselim. Tencereyi kızgın ateşe yerleştirelim, içine bitki yağı dökelim. Yağ ısınınca içine sucuk dilimlerini atalım, kızartalım. Sucuğun rengi değişince önce pirinç şarabı, sonra biraz su ilave edelim, daha sonra lahanayı koyalım, hızla karıştıralım ve en çok bir dakikakadar pişirip içine tuz ve toz şeker ilave edelim, karıştıralım. Afiyet olsun.

Evet, sayın dinleyiciler, Çin'in güzel yemekleri programı buraya sona erdi. Önüzmüzdeki hafta tekrar buluşmak üzere esen kalın.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor