Acılı patlıcan

2017-06-15 10:55:04 CRI

Acılı patlıcan

Malzemeler

300 gram patlıcan, 3 gram biber ezmesi, 30 gram bitki yağı, 30 gram soyasosu, 2 gram doğranmış zencefil, 3 gram tozşeker ve 75 gram tavuk suyu.

Hazırlanışı

Temizlenip yıkanan patlıcanı, uzunluğu 6 santim, kalınlığı 3 mili kadar olacak şekilde şeritler halinde keselim. Tencereyi ateşe yerleştirelim. Tencereye 15 gram bikti yağı dökelim. Yağ biraz ısınınca içine önce doğranmış zencefili biraz sonra da hazırlanmış patlıcan şeritlerini koyalım, karıştıralım. Daha sonra içine soyayosu, tozşeker, biber ezmesi ve tavuk suyu ilave edelim. Ateşi kısık hale getirelim ve karışımı yaklaşık 3 dakika pişirdikten sonra ateşi yine kızgın hale getirelim. Karışımdaki fazla su yok olmak üzereyken, üzerine 15 gram bitki yağı serpelim, karıştıralım. Sıcak sıcak servis yapalım.

Sahanda etli patlıcan

Malzemeler

500 gram patlıcan, 100 gram dana eti, 500 gram bikti yağı, 300 gram soyososu, 4 gram tuz, 15 gram tozşeker, 5 gram pirinç şarabı, onar gram doğranmış yeşil soğan ve sarmısak, 50 gram sulu nişasta ve 100 gram su.

Hazırlanışı

Kabuğu soyulmuş patlıcan büyük kuşbaşı halinde keselim. Daha etini uzunluğu üç buçük ve genişliği iki santim, kalınlığı ise üç mili kadar olacak şekilde dilimleyelim. Ateşteki tencerede bitki yağı ısındıktan sonra içine patlıcan parçalarını atalım. Sararana kadar kızarttıktan sonra çıkaralım, bekletelim. Tencerede biraz yağ kalsın, İçine et dilimlerini koyalım, karıştıralım, sonra doğranmış yeşil soğan ve sarmısak, pirinç şababı, soyasosu, tozşeker, su daha sonra hazırlanmış patlıcan atalım. Tuz ilave edelim ve tencereyi de kapatalım. Patlıcan parçaları yumuşayınca tabağa koyalım Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor