Dolmalık biber

2017-06-01 20:27:38

Dolmalık biber

Malzemeler

150 gram dolmalık biber, 3 tane yumurta, 60 gram bitki yağı, 7 gram tuz, 5 gram sirke ve az miktarda doğranmış yeşil soğan.

Yıkanan dolmalık biberi şeritler halinde keselim. Yumurtayı bir kaba kıralım, karıştıralım. Tencereyi kızgın ateşe yerleştirelim. İçine 40 gram bitki yağı koyalım. Yağ ısındıktan sonra içine kırılmış yumurtayı dökelim, karıştıralım ve parça haline geldikten sonra çıkaralım. Tencereye geri kalan yağı koyalım, sonra doğranmış yeşil soğanı dökelim, daha sonra hazırlanmış dolmalık biber şeritlerini de koyalım, tuz ilave edelim, karıştıralım. Dolmalık biber rengi değişince hazırlanmış yumurta parçalarını atalım, karıştıralım. Bu karışıma sirke serptikten sonra tabağa koyalım. Afiyet olsun.

Biber dolması

Malzemeler

6 tane dolmalık biber, 150 gram dana eti kıyması, 25 gram bambu filizi, bir yumurta akı, 150 gram bitki yağı, 18 gram susam yağı, 25 gram soyasosu, 15 gram pirinç şabarı, 2 gram tuz, 25 gram sulu nişasta, az miktar doğranmış yeşil soğan, zencefil ve un ile 100 gram tavuk suyu.

Malzemeler

Dolmalık biberleri çekirdeklerini çıkardıktan sonra temizleyelim. Dana eti kıymasına tuz, doğranmış yeşil soğan, zencefil, pirinç şababı, yumurta akı ve biraz su ilave ettikten sonra iyice karıştıralım ve kıyma haline getirelim. Bambu filizini dilimleyelim. Dolmalık biberlerin içine birer biraz un serpelim, hazırlanmış dana eti kıymasıyla dolduralım.. Tencereyi kızgın ateşe yerleştirelim ve içine bitki yağı dökelim, yağ biraz ısındıktan sonra içi doldurulmuş dolmalık biberleri az piene kadar ayrı ayrı kızartalım. Kızartılmış dolmalık biberleri bir kasenin içine sıralayalım, soyasosu ve tavuk ekleyerek buharda 7-8 dakika pişirelim ve bir tabağa sırlayalım. Geri kalan suyu tencereye tekrar koyalım. İçine biraz tavuk suyu, bambu filizi ve soyasosu dökelim. Bu karışımı kaynatıktan sonra içine susam yağı ilave edelim ve dolmalık biberlerin üzerine serpelim Sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor