Patlıcan kavurması

2017-05-18 17:07:32 CRI

Patlıcan kavurması

İlk önce Hindistan'da yetiştirilen patlıcan, bin yıl kadar Çin'e girdi. Çin'de yetiştirilen yuvarlak, uzun ve ampul şeklindeki patlıcan, sofralarda sıkça görülen ve sevilen sebzelerden biridir. Kavurma, kızartma ve haşlama yöntemleriyle patlıcanlı yemekler pişirildiği gibi patlıcandan meze ve çorba da yapılabilir, hatta kıyma olarak kullanılabilir. Besin değeri çok yüksek olan patlıcanın vücuttaki şişlikleri ve acıları giderdiği, kanamaları durdurduğuna inanılıyor. Gıda zehirlenmelerinde çiğ patlıccan yenmesi tavsiye ediliyor.

Malzemeler

350 gram patlıcan, 25 gram bitki yağı, 15 gram soyasosu, 3 gram tuz, az miktarda yabani biber ve yeşil soğan. Malzemeler bu kadar.

Hazırlanışı

Şimdi pişirmeye başlayabiliriz. Kabuğu soyulan patlıcanı, yıkadıktan sonra şeritler haline keselim. Patlıcan şeritlerini 3 dakika suda tuttuktan sonra çıkaralım. Tencereyi ateşe yerleştirelim, içine bitki yağı koyalım. Yağ ısındıktan sonra içine yabani biber atalım ve kızardıktan sonra tencereden çıkaralım. Sonra doğranmış yeşil soğanı tencereye atalım. Kızardıktan sonra patlıcan şeritlerini koyalım, karıştıralım, daha sonra içine soyasosu ve tuz ilave edelim. Sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun.

Ekşili patlıcan

Malzemeler

750 gram uzun patlıcan, 50 gram bitki yağı, 6 gram tuz ve 20 gram sirke.

Hazırlanışı

Patlıcanları kabuğunu soyduktan sonra ikiye bölelim. Patlıcan parçaları üzerinde haç şeklinde hafif kesikler yapalım, sonra küp küp doğrayalım. Tencereyi ateşe alalım ve patlıcan parçalarını koyalım. Tencerede suyu çekinceye kadar bekledikten sonra içine bitki yağı ve tuz ilave edelim. Patlıcan yumuşayıncaya kadar pişirelim daha sonra sirke dökelim, karıştıralım. Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor