“Tavuk Suyuna Çin marulu”

2017-03-02 10:52:51 CRI

“Tavuk Suyuna Çin marulu”

Malzemeler:

400 gram Çin marulu, 25 gram mantar, 25 gram bambu filizi, 500 gram tavuk suyu, 50 gram bitki yağı, 2.5 gram tavuk yağı, 5 gram tuz, 1.5 gram yeşil soğan ve 1 gram zencefil.

Hazırlanışı:

Çin marulunu dış yapraklarını çıkardıktan sonra temizleyelim. Temizlenmiş Çin marulunu uzunluğu 2.5 santim kadar olacak şekilde parçalayalım. Yeşil soğan ve zencefili doğrayalım. Tenceredeki bitki yağında küçük köpükler çıkınca içine doğranmış yeşil soğan ve zencefil atalım, güzel koku çıktıktan sonra hazırlanmış Çin marulunu da koyalım. Bir dakika kadar kavuralım, tuz ekleyerek karıştıralım, daha sonra tavuk suyu dökerek üç dakika kadar pişirdikten sonra çorba kabına koyalım, bekletelim. Bambu filizini dilimleyelim, mantarları parçalayalım ve bu iki malzemeyi birlikte kaynar suda haşladıktan sonra çorba kabındaki Çin marulunun üzerine dizelim. Tavuk yağını da gezdirelim. Afiyet olsun.

                                  Kuru biberli Çin marulu

Malzemeler:

500 gram Çin marulu, 10 gram susam yağı, 4 gram tuz, 40 gram tozşeker, 15 gram sirke, 5 gram kuru biber, 8 gram yeşil soğan, 5 gram zencefil ve 50 gram su.

Hazırlanışı:

Dış yaprakları çıkartılmış Çin marulunu temizledikten sonra genişliği 1.5 santim kadar olacak şeritler halinde keselim. Kuru biber, yeşil soğan ve zencefili ince ince şeritleyelim. Çin marulu şeritlerini düzenli olarak kaba koyalım, üzerine tuz serperek 3-4 dakika bekletelim, çıkan suyu alalım. Tenceredeki susam yağı ısındıktan sonra önce kuru biber, sonra yeşil soğan ve zencefili kızartalım, içine sirke, su ve tozşeker ilave edelim. Bu karışımı kaynattıktan sonra tencereden çıkartalım. Soğuduktan sonra kaptaki hazırlanmış Çin marulu şeritlerinin üzerine serelim. Beş dakika kadar bekletelim ve buz dolabına koyalım. Soğutulmuş Çin marulu şeritlerini yerken ikiye bölelim, üzerine ince yeşil soğan ve zencefil şeritleri serpelim, biber yağı da ekleyelim afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor