"Acı biberli tavuk şeritleri"

2017-02-16 15:24:35 CRI

Malzemeler

500 gram tavuk budu, 75 gram acı biber, 20 gram soya sosu, 10 gram tuz, 25 gram pirinç şarabı, 15 gram doğranmış zencefil, 15 gram doğranmış sarmısak, 15 gram doğranmış yeşil soğan, 500 gram et suyu uygun miktarda yağ ve sirke.

Kemikleri ayıklanmış tavuk etini, 3 santim uzunluğunda şeritler şeklinde keselim ve servis tabağına koyduktan sonra içine pirinç şarabı ve tuz ekleyerek bir saat bekletelim. Tencereye yağ koyalım. Yağ ısınınca tavuk şeritlerini atıp sararıncaya kadar kızartalım, tencereden çıkartalım. Tencerede kalan yağa biberi, doğranmış zencefili, sarmısağı, yeşil soğanı koyalım. Güzel bir koku çıkınca et suyu ilave edelim. Sonra tavuk şeritleri, soya sosu, pirinç şarabı katalım. Kısır ateşte suyu çekinceye kadar pişirelim. Soğuduktan sonra servis tabağına koyalım. Afiyet olsun.

                  Kırmızı biberli balık

Malzemeler

500 gram balık, 50 gram kırmızı biber, 15 gram dilimlenmiş zencefil, 15 gram dilimlenmiş sarmısak, 15 gram yeşim soğan, 20 gram soya sosu, 15 gram sirke, 15 gram tozşeker, 20 gram tuz, 25 gram pirinç şarabı, 500 gram et suyu ve uygun miktarda yerfıstığı yağı.

Kılçıkları ayıklanmış ve derisi temizlenmiş balık etini, uzunluğu ve genişliği 3 santim olacak şekilde keselim. Balık etini bir servis tabağına koyalım ve içine pirinç şarabı ekleyelim, bir saat bekletelim. Tencereyi ateşe alalım ve içine yağ koyalım. Yağ yüz derecede ısınınca balık etini atalım ve sararıncaya kadar kızartalım. Balık etini tencereden çıkartalım. Tencerede kalan yağ içine kıyma halinde doğranmış acı biberi, zencefili, yeşil soğanı, sarmısağı kolayım. Güzel koku çıkınca biraz pirinç şarabı, soya sosu, tuz, tozşeker ilave ettikten sonra balık etini atalım. Bu arada et suyu da koyalım. Kaynattıktan sonra kısık ateşte suyu çekinceye kadar pişirelim. Üzerinde sirke ve bir miktar kaşık yağ gezdirdikten sonra tabağa koyalım. Afiyet olsun.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor