"Karaciğerli yumurta"

2017-01-26 18:42:42 CRI

"Karaciğerli yumurta"

 Malzemeler: 150 gram yumurta, 40 gram pişmiş ördek karaciğeri, 5 gram soğan, 10 gram tereyağı, 20 gram bitki yağı, 40 gram süt, 25 gram domates salçası ve az miktarda karabiber. Malzemeler bu kadar. Şimdi pişirmeye başlayabiliriz.

Pişmiş ördek karaciğerini dilimleyelim. İnce şeritler halinde kesilen soğanı tereyağı içinde sararana kadar kavuralım ve içine ördek karaciğeri dilimlerini koyduktan sonra kavurmaya devam edelim. Sonra içine domates salçasını ekleyelim. Bu karışımı kaynattıktan sonra tuz ve karabiber dökelim ve dolma içi haline getirelim. Yumurtayı kırıp iyice karıştıralım, içine süt ve tuz ekledikten sonra bekletelim. Sıcak yağlı sahan içine yumurtayı dökelim, kısık ateşte yufka haline getirelim. Ancak yumurta pişmeden önce, yumurta yufkasının yarısının üzerine hazırlanmış ördek karaciğeri koyalım, sonra yumurta yufkasının diğer yarısını ördek karaciğerinin üzerine kaplayalım. Biraz sonra bu ördek karaciğeriyladolu yumurtanın diğer tarafını çevirerek sararana kadar pişirelim. Sıcak sıcak servis yapalım.

Sevgili izleyiciler, Bu yemekte kullanılan dolma içi yerine soğan, mantar ve taze bezelye gibi sebzeler de kullanabilirsiniz. Pişirme yöntemi ise aynı.

                                 Patatesli yumurta

Malzemeler:  4 adet yumurta, 100 gram patates, 125 gram bitki yağı, 5 gram kıyılmış yeşil soğan, 10 gram pirinç şarabı ve uygun miktarda tuz ve tavuk suyu. Malzemeleri hazırladık. Şimdi pişirmeye başlayabiliriz.

Kabuğu soyulmuş patatesi kuşbaşı halinde kestikten sonra suda yıkayalım. Yıkanmış patatesleri bitki yağında pişirelim ve bir kaba kolalım. Diğer bir kapta yumurtayı kıralım, içine kıyılmış yeşil soğan, pirinç şarabı, tavuk suyu ve tuz ilave edelim, iyice karıştıralım. Bu karışıma hazırlanmış kuşbaşı patatesi döküp karıştıralım. Sıcak bitki yağlı sahana patatesli yumurtayı koyalım, biraz sonra çevirerek diğer tarafını da pişirelim. Böylece patatesli yumurtayı hazırladık. Afiyet olsun.

Evet, sayın dinleyiciler, Çin'in güzel yemekleri programı buraya sona erdi. Önüzmüzdeki hafta tekrar buluşmak üzere esen kalın.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor