"Renkli sebze şeritler"

2017-01-19 18:33:00 CRI

"Renkli sebze şeritler"

Asıl üretim yeri Güney Amerika'daki Peru olan patates, şu anda Çin'in kuzey ve güney kesimlerinde yaygın bir şekilde yetiştiriliyor. Patatese Çin mutfağında, kavurma, haşlama ve kızartma gibi yöntemlerle pişirilen yemekler ve mezelerde sık sık rastlanıyor. Dünyanın ilk 5 yemek malzemesinden biri olan patatesin besin değeri de çok zengindir. Patates, geleneksel Çin hekimliğinde mide hastalığında kullanılıyor.

Malzemeler

  250 gram patates, 25 gram mantar, 20 gram dolmalık biber, 15 gram havuç, 300 gram bitki yağı, 5 gram tuz, 2 gram pirinç şarabı, 1 gram toz şeker, az miktarda kuru nişasta ve sulu nişasta, 2 gram doğranmış zencefil ve 10 gram susam yağı.

  Patates kabuğunu soyduktan sonra önce dilimleyelim, sonra ince şeritler şekilinde doğrayalım. Patates şeritlerini suda yıkayalım, kuru nişastayla karıştıralım, bekletelim. Mantar, dolmalık biber ve havuçu da temizleyip ince şeritler haline getirelim. Tencereyi ateşe yerleştirdikten sonra, içine bitki yağı koyalım. Yağ, küçük köpükler çıkarınca içine hazırlanmış nişastalı patates şeritlerini atalım. Kızartırken patates şeritlerini yapışmaması için çubukla karıştıralım ve pişince tencereden çıkaralım. Tencerede biraz yağ kalsın, içine hazırlanmış dolmalık biber, mantar ve havuç şeritlerini atıp, birkaç defa karıştıralım. Sonra pirinç şarabı, tuz, toz şeker ve patates şeritlerini koyalım, karıştıralım ve biraz su ekleyelim. Bu karışıma kaynadıktan sonra sulu nişasta ilave edip, üzerine susam yağı da serpelim. Sıcak sıcak servis yapalım.

   Sarı patates, beyaz mantar, yeşil dolmalık biber ve kırmızı havuçtan oluşan bu sebzeli et yemeğinin iştahınızı açmaması mümkün değil.

                   Kızartılmış patates

Malzemeler

   250 gram patates, 75 gram sulu nişasta, 25 gram un, 500 gram bitki yağı, uygun miktarda domates salçası ve 1 gram soda pudrası .

   Patatesi kabuğunu soyduktan sonra temizleyelim ve uzunluğu 4 santim, genişliği ise 1 santim kadar olacak şekilde keselim. Sulu nişasta, un ve soda pudrası karıştıralım ve içine uygun miktarda su ekleyerek ezme haline getirelim. Hazırlanmış patates şeritlerini bu ezmeye batıralım. Tencereyi ateşe yerleştirdikten sonra içine bitki yağı koyalım. Yağda küçük köpükler oluşunca içine ezmeli patates şeritlerini koyalım. Patates sararana kadar kızarttıktan sonra çıkarıp tabağa dizelim. Servis yaparken tabağın yanında içinde domates salçası bulunan küçük bir kase koymayı unutmayalım. Afiyet olsun.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor