"Bademli gevrek ördeği"

2016-12-22 15:12:50 CRI

"Bademli gevrek ördeği"

Malzemeler

100 gram kızartılmış badem çekirdeği, 100 gram karides eti, bir temizlenmiş ördek, 3 yumurta akı, 200 gram bitki yağı, az miktarda yeşil soğan parçaları, zencefil dilimi, tuz, uygun miktarda nişasta, pirinç şarabı ve tavuk suyu.

Temizlenmiş ördeği sırtından keselim ve bıçak sırtıyla belkemiğini dövdükten sonra kaynar suda biraz haşlayalım. Ördeği sudan çıkardıktan sonra büyük bir kaba koyalım, içine tavuk suyu, yeşil soğan, zencefil, tuz ve pirinç şarabı ilave ettikten sonra buharda yaklaşık 1.5 saat pişirelim. Buhardan çıkan ördeğin kemiklerini ayıklayalım ve bekletelim. Yumurta akını köpüklü sos haline getirelim, içine nişasta ve tuz ekleyerek iyice karıştıralım. Yumurtma sosunun yarısını tabağa serpelim ve hazırlanmış ördeği tabaktaki yumurta sosunun üzerine koyalım. Karides etini kıyma haline doğrayalım, içine az miktarda yumurta sosu, nişasta ve tuz ekleyelim, iyice karıştıralım. Karides kıymasını ördeğin üzerine serpelim, sonra tekrar yumurta sosu gezdirelim, daha sonra bademleri ördeğin üzerindeki yumurta sosune serpelim.

Tenceredeki bitki yağı biraz ısındıktan sonra hazırlanmış ördeği sararana kadar kızartalım. Kızartılmış ördeği şerit şeklinde kestikten sonra tabakta düzelim. Afiyet olsun.

Bademli gevrek ördeğin insanın akciğer ve böbreğine yararlı olduğu inanılır.

                Kızartılmış badem tatlısı

Malzemeler

12 tane taze badem, 3 yumurta akı, 200 gram tozşeker, 750 gram bitki yağı ve az miktarda un ve uygun miktarda sulu nişasta.

Temizlenmiş bademleri tek tek ikiye bölelim, çekirdeğini çıkaralım. Yumurta akına un ve sulu nişasta ekleyerek yumurta sosu haline getirelim. Tenceredeki bitki yağı ısındıktan sonra yumurta sosuyla kaplanan bademleri sararana kadar kızartalım ve tencereden çıkartalım. Tenceredeki tozşekerin içine az miktarda su koyalım, kavuralım ve şeker suyu sararınca ve köpürcükler çıkınca içine kızatılmış bademleri dökelim ve biraz su serptikten sonra iyice karıştıralım ve yağ gezdirip bir tabağa koyalım. Servis yaparken tabağın yanına içine soğuk su bulunan küçük bir kap koymayı unutmayalım.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor