Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinde “hepsi bir arada”

2019-10-24 08:42:36

Beijing ve Tianjin kentleri ile Hebei eyaletini kapsayan bölge, bol turizm kaynaklarıyla turistlere “hepsi bir arada” bir yolculuk fırsatı sunuyor.

Tarihi alanları, çayırları, kanalları ve kıyılarıyla Beijing-Tianjin-Hebei bölgesi, uzak yakın pek çok yerden turist çekmeye devam ediyor.

Bölge, seyahat tutkunlarının farklı tecrübe beklentisini karşıladığı gibi ulaşım giderlerinden önemli ölçüde tasarrufa da imkân tanıyor. Zira çok sayıda destinasyon sadece otobüsle kat edilecek kadar birbirine yakın.

Beijing-Tianjin-Hebei bölgesi; Yasak Kent Müzesi, Çin Seddi gibi tarihi mekânların yanı sıra İtalyan mimarisinin özelliklerini taşıyan yapılar, deniz ve çayırlık alanları kapsayan çeşitli turizm kaynaklarına sahip durumda.

Çin'in en büyük online turizm acentesi Ctrip.com'un raporuna göre ilk altı ayda bölge için yapılan rezervasyonlar yüzde 82 arttı. Bölgeyi ziyaret eden turist sayısı da geçen sene bir önceki yıla kıyasla yüzde 127 yükseliş gösterdi.

Elverişli turizm politikaları turist sayısının artmasındaki en önemli etkenlerden. Hatta şimdilerde “hepsi bir arada seyahat kartı” uygulaması da pek çok turistik mekânda indirim imkânı veriyor.

2020'de kullanıma açılacak kart, bölgedeki 14 popüler alanın da aralarında bulunduğu 300 mekânı kapsıyor. Seyahatseverler kartlarını kullanarak kış sporları ve kaplıcaların tadını çıkarabileceği gibi çay ve şarap kültürünü tanıyıp tarihi ve doğal güzellikleri de görebilecekler.

İşte bölgenin en öne çıkan birkaç turistik noktası…

Beijing

Türünün en büyüklerinden Tian'anmen Meydanı, başkentin göbeğinde yer alan bir ihtişam sembolü. Meydanda toplam 440 bin metrekarelik tüm klasik yerleri görmek mümkün. Burada Mao Zedong'un anıt mezarı, Halk Kahramanları Anıtı, Mao Zedong Müzesi, Çin Ulusal Müzesi bulunuyor. 14'üncü yüzyıldan kalma Zhengyang Kapısı ve Qianmen de meydan civarındaki görülmeye değer diğer yerler.

Yasak Kent Müzesi ise Çin'in saray yaşamına uzanma fırsatı tanıyor. Beijing, Ming (1368-1644) ve Qing (1644-1911) Hanedanları döneminde 24 imparatora ev sahipliği yaptı.

Beijing'e gelip de Çin Seddi'ne uğramadan gitmenin büyük zarar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çin Seddi'nin en popüler ziyaret alanlarından biri de Badaling. Çin Seddi, Ming Hanedanı döneminde Moğol saldırılarına karşı savunma amaçlı inşa edildi.

Tianjin

Tianjin'in Nankai bölgesinde yer alan Antik Kültür Sokağı, kentin görülmesi gereken yerlerinden. Tianjin'e ulaşmak da başkentten sadece 30 dakikalık bir hızlı tren yolculuğunu gerektiriyor. Sokak, özel mimari tarzları ve kültürel unsurlarıyla 1986 yılından beri milyonlarca ziyaretçi çekiyor. Çin'in geleneksel el sanatları işlerine ilgi duyanlar için burası mükemmel bir tercih.

Haihe Nehri'nin üzerine 2008 yılında inşa edilen ve 120 metre yüksekliğindeki Tianjin Gözü adlı dönme dolap, kentin sembollerinden biri. Tianjin'i kuş bakışı görmek isteyenler, Tianjin Gözü'ne çıkabilir ya da güneyde 800 metre ilerideki Jingang Köprüsü'nden yapıyı seyredebilir.

Tianjin'in şehir merkezinin güneyinde kalan Beş Büyük Bulvar bölgesi ise bir başka popüler ziyaret alanı. Caddelerin kenarları İngiliz, İtalyan, Fransız ve Alman elementlerinin bir araya geldiği, 1920'ler ve 1930'larda kurulan 2 binden fazla villa ile dolu.

Hebei

Chengde Dağlık Dinlenme Tesisleri, UNESCO tarafından 1994 yılında dünya kültür mirasları listesine alındı. Qing Hanedanı döneminde inşasına başlanan ve yapımı 90 yıl süren tesis, 5,64 milyon metrekarelik bir alanda kurulu. Beijing'e 230 km mesafede yer alan tesis, esasen kraliyet ailesinin yazları geçirmesi için tasarlanmıştı. Burada Qing hükümdarlarının siyasi meseleleri ele aldığı ve çeşitli etkinlikleri düzenlediği yerleri gezebilirsiniz. Ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir göl manzarası da mevcut.

Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinde sahil kaçamağı yapmak da mümkün. Bunun için Qinghuangdao'nun güneybatısındaki Beidaihe'ya gidebilirsiniz. Ilıman bir iklime sahip olan Beidaihe için en ideal ziyaret dönemi mayıs ile ekim ayları arası. Beidaihe'daki Taş Kaplan Parkı ve Qinghuangdao Hayvanat Bahçesi internet dünyasında son derece popüler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor