Doğal güzelliği ve mekanlarıyla milyonları çeken kent: Wuxi

2019-10-10 15:26:04

Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaletine bağlı Wuxi, etkileyici doğal varlıkları ve yapay manzaralarıyla uzun yıllardır turistlerin ilgisini çeken bir kent.

Resmi rakamlara göre, geçen yıl Wuxi'nin tarihi ve turistik mekanlarında ağırlanan turist sayısı toplamda 133,8 milyona ulaştı. Bu sayıdaki artış önceki yıla kıyasla yüzde 3,4 olarak gerçekleşti. Elde edilen turizm geliri de 19,43 milyar yuanı (2,75 milyar ABD Doları) buldu.

Taihu Gölü, Huishan Dağı, Lingshan Dağı, Yuantouzhu ya da diğer adıyla Kaplumbağa Başlı Ada, Çin Merkez Televizyonu (CCTV) Film ve Tv Prodüksiyon Üssü. Bunlar, Wuxi'de görülmesi gereken başlıca mekanlar ve hepsi de 5A derecesi kazandı. 5A, Çin'de turistik mekanları değerlendirme ölçeğindeki en yüksek rakama tekabül ediyor.

Lingshan Dağı, yıllık olarak düzenlenen Dünya Budist Forumu'nun sabit mekanı. Aynı zamanda Çin'de Budist mimarisi ile sanatının en temsili örnekleriyle bezenmiş en büyük alanlardan biri.

Dağdaki Budist sanatı örneklerinden en göze çarpanı Lingshan Büyük Budası. 88 metre uzunluğundaki heykel 700 metrik tondan daha fazla bronz ile kaplı. Dünyanın en uzun heykellerinden biri olan Lingshan Büyük Budası, 3 yıldan fazla bir süre içinde inşa edildi.

Ziyaretçiler, 216 basamaklık merdivenleri çıkıp Buda'nın ayaklarına ulaştıklarında, barış ve şansı kucaklama dileklerinin gerçekleşmesi için heykelin baş parmağına dokunuyorlar.

Büyük Buda'nın hemen yanında dev Brahma Sarayı yer alıyor. Çinli Budist mağara sanatı ve mimarisinin harmanlandığı saray, muhteşem tasarımı ve paha biçilemez sanat eserleriyle ziyaretçilerine Budizm'in derinliğini hissettiriyor.

Geleneksel bayramlarda Çin'in farklı bölgelerinden ve deniz aşırı ülkelerden gelenler Lingshan Dağı'nda şans ve sağlık dileklerini sunuyorlar.

Taihu Gölü'nün kuzeybatı kıyısında uzanan Kaplumbağa Başlı Ada doğanın sayısız armağanıyla ödüllendirilmiş. Üç tarafı berrak sularla çevrili ada, uzaktan bakıldığında büyük bir kaplumbağanın sudan çıkan başına benziyor. Bu nedenle Kaplumbağa Başlı Ada ismiyle anılıyor.

Adanın inişli çıkışlı tepelerinde 30 binden fazla sayıda kiraz ağacı dizili. Kiraz çiçeklerini sevenler için dünyadaki en güzel 3 destinasyondan biri Kaplumbağa Başlı Ada.

Her yıl mart ve nisan aylarında kiraz ağaçları beyazlı pembeli narin çiçeklerle bezenip şelale gibi bir görüntü oluşturarak adanın görünümünü tamamen dönüştürüyor. Bu dönemde düzenlenen Uluslararası Kiraz Çiçeği Festivali sayesinde ada, turist akınına uğruyor.

CCTV'nin Wuxi Film ve TV Prodüksiyon Üssü ise 1987 yılında inşa edildi. Burası, Çin'de sinema ve televizyon faaliyetlerinin turizm ile iç içe geçtiği ilk park konumunda. Çin'in Üç Krallığın Hikayesi gibi ünlü tarihi dizilerinin birçoğu burada çekildi. 100 hektarlık bir alanda kurulu prodüksiyon üssü, Üç Krallık Kenti, Tang Kenti ve Shuihu Kenti olmak üzere üç büyük çekim alanından oluşuyor.

Tang Kenti, büyüleyici ayrıntılarıyla Tang Hanedanı (618-907) mimarisinin bir kopyası. Ziyaretçiler, Tang Kenti'ni gezdiklerinde zamanda geriye yolculuk yapmış gibi hissedebilirler.

Prodüksiyon üssünün çekim alanlarında her gün Çin'in klasik hikayelerine odaklanan dans ve akrobasi gösterileri dahil yaklaşık 20 performans sahneleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor