Çinliler artık seyahate daha çok harcıyor

2019-09-26 09:07:46

Seyahat sırasında büyük paralar harcamak, Çinli turistler arasında bir süredir moda. Giderek artan sayıda Çinli turist, yurt dışında bilhassa kültürel aktivitelere yüklü miktarlarda harcama yapmaktan kaçınmıyor.

Wang Wei, seyahat planları yaparken internet üzerinden en iyi restoranları ve alışveriş merkezlerini araştırıyor.

Beijing'de bir ofiste çalışan 29 yaşındaki Wang Wei, Japonya'ya gitmeden önce kişi başına ortalama 1000 yuan (140 ABD Doları) harcanabilecek bir restoranda rezervasyon yaptırdı. İtalya'da lüks çanta ve ayakkabılara 30 bin yuan harcadı. Şimdi de İspanya'ya gitmeye hazırlanan Wang Wei, gezisi sırasında müzeleri, galerileri ziyaret etmeyi, Flamenko performansları izlemeyi planlıyor.

Wang, gezilerindeki tercihleriyle ilgili olarak “Sıkı çalışmam karşılığında bir ödül olarak görüyorum harcamalarımı, sonuna kadar her şeyin tadını çıkarıyorum. Tatillerimde kaliteli deneyimler edinmek istiyorum. Seyahatler ufkumu genişletiyor. Gezilerimden önce gideceğim yerle ilgili filmleri izliyorum, kitapları okuyorum. Tabii yerel kültürü ve yaşam tarzını ancak oraya ulaştıktan sonra anlayabiliyorsunuz.”

Wang, daha iyi seyahat deneyimleri kazanmak isteyen, kültürel aktivitelere büyük önem veren ve sayıları günden güne artan Çinli turistler arasında.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, Çinli turistler, geçen yıl yurt dışına 149,72 milyon seyahat gerçekleştirdi, bu sayının artış oranı bir önceki yıla kıyasla yüzde 14,7 oldu. Yurt içinde yapılan seyahatler ise geçen sene 5,5 milyarı buldu.

Turistik web sitesi Mafengwo, yakın zamanda Çinli turistlerin tüketim alışkanlıklarıyla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre, Çinli turistler yıl içinde yurt içi ve yurt dışına ortalama dört kez seyahat ediyor. Bu rakam 2016 yılında 3,3 idi.

Raporda, Çinli turistlerin yüzde 63'ünden fazlasının geçen yıl seyahatleri sırasında 10 bin yuandan fazla harcama yaptığı, çeyreğinden fazlasının pahalı otelleri, yüzde 12'sinin de lüks otelleri tercih ettiği kaydedildi.

Diğer yandan “kahve” ve “sütlü çay” 2019'un ilk yarısında web sitesinin seyahat notları kısmındaki en popüler iki kelime idi. Shanghai, Beijing, Yunnan eyaletinin Lijiang kenti, Tokyo, Vietnam'ın Nha Trang kenti ve Seul, kafeteryaları için ziyaret edilmesi gereken en popüler yerler arasında.

Rapordaki diğer ayrıntılara göre, 1970'lerde doğan Çinli seyahat tutkunları, ilk deniz aşırı seyahatlerini 30 yaşlarında gerçekleştirdi. 1995 ve sonrasında doğanlar ise ilk deniz aşırı gezilerini 18 yaşlarında yaptı.

Çin'de Y jenerasyonu grubuna giren 400 milyondan fazla kişi turizm eğilimlerinin büyük itici gücü konumunda.

Sanat gösterileri, sergiler ve kültür temalı turlara yönelik rezervasyonlarda da yılın ilk yarısında artış görüldü.

Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Shenzhen sakinleri, geçen sene konut harcamaları dışında en fazla harcamayı turistik gezilere yaptı. Shanghai halkının yıllık harcamalarının yüzde 26'sını seyahat ve turizm oluşturdu.

Hangzhou, Shenzhen, Guangzhou, Chengdu ve Shanghai başta olmak üzere Çin'in büyük kentlerinden çok sayıda turist, seyahate çıkmadan önce bütçe yapıyor. Bu kişilerin yüzde 90'ından fazlası çoğunlukla alışveriş nedeniyle bütçelerini aşıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor