Sarı Nehir Taş Ormanı

2019-09-19 09:07:50

Sarı Nehir, doğu yönünde gürül gürül akarken, bir noktada kıvrılıyor ve akıntının yönü tersine dönüyor. İşte o noktada, nehrin kıyısında, insanüstü varlıkların elinden çıkma gibi duran, gizemli manzarasıyla dikkat çeken bir taş ormanı oluşmuş, adını da Sarı Nehir'den almış.


Sarı Nehir Taş Ormanı, Çincesiyle Huanghe Shilin, Gansu eyaletinin Baiyin kenti sınırlarındaki Jingtai ilçesine bağlı Longwan köyünde bulunuyor.


Yerel hükümet, son yıllarda Sarı Nehir'deki taşkınları kontrol altına almak ve doğanın eşsiz koşullarından faydalanarak turizmi geliştirmek için çabaları yoğunlaştırdı. Bu çabaların bir parçası olarak öncelikle köye ulaşım imkânları iyileştirildi, yollar yapıldı. Turizmin gelişmesi, turist sayısının yıldan yıla artmasıyla Sarı Nehir Taş Ormanı, Longwan sakinlerinin gelirlerinin de artmasına katkı yaptı.


“Bakın! Şu taş bir tavus kuşuna benziyor! Oradaki taşlara da 12 hayvan adı verildi.” Köyün sakinlerinden Luo Weijie, taş ormanın bulunduğu büyük kanyona girerken sevinçle bu cümleleri haykırıyor.


Akşam çökerken, gurubu arkasına alan Sarı Nehir Taş Ormanı, daha da gizemli görünüyor. Sarı kayalardan oluşan bu taş kümeleri 10 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor, 200 yıldan fazla bir süre önce şekillendiği düşünülüyor. Burası, eşsiz doğal manzarası sayesinde pek çok yapımcının da gözdesi haline gelmiş, tanınmış birçok filmin ünlü sahneleri burada çekilmiş.


Longwan köyü dağlarla çevrili, havzanın tabanında oturuyor gibi. Kanyonun derinlerine ilerledikçe mekâna özgü bir ulaşım aracı çıkıyor karşımıza; eşek arabası…


Eşek arabaları eskiden yerlilerin yolculuğa çıktıkları vasıtalardı. Şimdi ise turizmin gelişmesiyle turistlere hizmet eder oldu. Turistler, eşek arabalarıyla taş ormanını gezerken yerel kültürü de öğreniyor ve köylülerin ceplerine daha çok para giriyor.


Aldığımız bilgiye göre eşek arabaları köylülere ait, ancak taş ormanından sorumlu yetkililerin kontrolü altında. Turizmin en canlı sezonunda, köyün 300'ü aşkın sayıdaki eşek arabaları günde 3 ya da 4 kez yolcu gezdiriyor. Köylülerin eşek arabalarından bir günde kazandıkları para ise 200 yuanı buluyor.


Bir başka gezi vasıtası da koyun derisinden sallar. Bu sallar, Sarı Nehir üzerinde yıllardır kullanılan geleneksel araçlar. Onlarca düz koyun derisi şişiriliyor ve bambu parçalarıyla birleştirilerek sal yapılıyor. Koyun derisinden sallar, bugün turistlerin ilk görmek istedikleri şey. Daha da önemlisi Longwan sakinlerinin gelirlerini artırmalarını sağlayan en büyük etken.


Turistler koyun derisinden sallarla Sarı Nehir'de dolaşırken hem nefes kesen manzaranın tadını çıkarabiliyor, hem de bu kültür mirasının geçmişini öğreniyor.


Daha çok turist çekerek turizm gelirini artırmak isteyen yetkililer, kayak alanı gibi başka programları da hizmete sundular, civardaki diğer turistik mekânlarla bağlantılı gezi hatları açtılar.


Longwanlı Liu Wenbao, geçen yıl bölgeye gelen ziyaretçi sayısının iki kattan fazla artarak 1 milyon 780 bin kişiye ulaştığını söylüyor. Sarı Nehir Taş Ormanı, sadece Shaanxi, Qinghai, Ningxia gibi yerlerden gelenleri değil, Fujian, Hong Kong ve hatta yabancı ülkelerden giderek artan sayıda turisti ağırlıyor.


Bugünlerde sarı sonbahar kapıyı çaldı, Longwan köyünün elmaları da olgunlaştı. Longwan sakinlerinin hayatları da dallarında sallanan o kıpkırmızı elmalar gibi giderek daha çok parlıyor…

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor