İç Moğolistan'da turizmin yeni dinamiği: At kültürü

2019-08-29 09:30:32

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde geçmişi eski çağlara dayanan at kültürü, şimdilerde bölgenin turizmini geliştiren yeni etken haline geldi.


Uzun yıllar boyunca atlar ve mera turizmi denilince akla çobanların çektiği atlara binip çayırlarda birkaç tur atmak gelirdi. Bugün ise İç Moğolistan'ın uçsuz bucaksız yeşil çayırlarında kök salan at kültürü ve bu alandaki turistik ürünler eskiden olduğu gibi bu denli basit algılanmaktan çıktı.


Çölleri, festivalleri ve kış mevsimindeki çeşitli etkinliklerinin yanı sıra mera alanlarındaki turistik faaliyetleriyle de bilinen İç Moğolistan'da at kültürü başka bir boyuta taşındı, turizm ürünleri çeşitlendi.


İç Moğolistan, son yıllarda atları bir araç olarak kullanıp, “at sırtında İç Moğolistan” gibi sloganlarla kendine özgü kültürel ve turistik bir marka oluşturdu, farklı temalarda at kültürünü öne çıkaran turizm ürünleri geliştirdi. Söz konusu ürünlerin başında bu yaz başlatılan 10 at sürme güzergâhı geliyor. 


Bu güzergâhlarda turistler, bir eğitmen ve çekim ekibiyle beraber yola çıkıyor. Serin çayırlarda 5 gün boyunca at sürerek atlarla birlikte dörtnala gitme deneyimini kazanıyorlar. Aynı anda turistlere eşlik eden çekim ekibi de objektifleriyle bu dakikaları ölümsüzleştiriyor.


Seçenekler bunlarla da sınırlı değil. At temalı farklı gösterileri izlemek de mümkün. “Bin Yıllık At Şarkısı” ve “Moğol Atları” isimli dans gösterileri turistlerin büyük beğenisini topluyor. Gösterilerde izleyiciler bin kişilik bir sahnede yerlerini aldıktan sonra parlak ışıklar altında 140 at ile 12 kurdun dans performansını izliyor, İç Moğolistan'ın antik at kültürünü derinden hissediyorlar. Ayrıca bölgenin dört bir yanına yayılmış meralarda yapılan Nadam Festivali kapsamındaki etkinliklere de katılmak, kültürel açıdan unutulmaz tecrübelere kapı açacaktır. Nadam Festivali sırasında geleneksel veya uluslararası at yarışlarını izlemek de oldukça heyecan verici.


İç Moğolistan'a gittiğinizde, Moğol çadırlarında konaklamak yerel kültürü tanımak açısından daha iyi bir yöntem olacaktır. Elbette Moğol çobanların kendi ürettikleri ve “Moğolların 8 hazinesinden biri” olarak bilinen kımızı tatmadan da dönmek olmaz.


Çin'in at memleketi İç Moğolistan'da düzenlenen “Xilin Gol Ligi” ve at temalı fotoğraf çekme aktiviteleri birer sektör haline geldi. Bölgenin meraları son iki yılda dört mevsim boyunca Çin'in farklı bölgelerinden ve yurt dışından gelen fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor. Fotoğraf çekmeyi seven yerli yabancı herkes, atların sürüler halinde fotoğraflarını ya da Moğolların at üstündeki şovlarını yakalayabilmek için ter döküyor. Dörtnala özgürce koşturan Moğol atları ve dört mevsim güzelliğinden en ufak bir parça kaybetmeyen geniş çayırların manzaraları, sayısız fotoğraf sanatçısını tekrar tekrar İç Moğolistan sınırlarına getiriyor. Yerel halk da hayvan yetiştiriciliğinin yanı sıra turistlerle fotoğrafçılara verdikleri çeşitli turistik hizmetler ve düzenledikleri gösterilerle gelirlerini artırıyorlar.


İç Moğolistan'daki etnik kültürünün unsurları olan uzun hava türküleri, at başlı keman, Moğol kaftanları ve Moğol mutfağı da at kültürünün özünü oluşturuyor. Bu unsurlar sayesinde turistler at kültürünü daha yakından tanıyor, turizm de at kültürüyle kaynaşarak gelişiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor