Everest Doğa Koruma Bölgesi

2019-08-08 21:55:52

Rakımı 8848 metre olan Everest tepesi, Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'ne bağlı Dingri ilçesinin Nepal ile birleştiği kesimde bulunur. Dünyanın birinci yüksek tepesi olarak adlandırılan Everest tepesi, yarım yüzyıldan fazla bir süreden beri, dünya ülkelerinin dağcıları, maceracıları ve bilim adamlarının ilgisini çekmenin yanı sıra, Tibet'e gelen turistlerin sık sık uğrak yeri olmuştur.

Her yılın Nisan ayından Eylül ayına kadar bir süre içinde Dingri ilçesine gelen çok sayıda Çinli ve yabancı turist, göğe yükselen piramit şeklindeki Everest tepesine uzaktan baktıklarında kendilerini hayran kalmaktan alıkoyamazlar. Burası belki dünyanın gerçekten tek kutsal bölgesidir.

Everest tepesinde, yüksekliği on metreden fazla olan ve değişik değişik tarzlarda bulunan şeffaf buzullar görülür. Kuzeyi yüksek, güneyi alçak olan coğrafi koşullar ve Hint Okyanusu'nun ılım ve nemli havasının etkisiyle, tepenin 6000 metre aşağısındaki geniş alanında balta girmemiş ormanlar, çalılar, otlaklar ve kıymetli yabani bitki ve hayvanlar bulunmak mümkün.

Fakat, 1970'li yıllardan itibaren dağcılığın dünya genelinde başlatılması ve Everest tepesinde turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte, tepede yıllardır erimeyen karlar erimeye başlamış, ağaçlar azalmış ve yabani hayvanların yaşam alanı daralmıştır. Her yıl buraya gelen on binlerce dağcı ve turist de bu temiz bölgeye çok sayıda yaşam atıklarını bırakmaktadır.

Çin Hükümeti, dünyaya kutsal ve temiz bir bölge bırakmak için 1994 yılında tepenin 34 bin kilometrekarelik bir alanı kapsayan bölgesini devlet düzeyindeki doğa koruma bölgeleri listesine almaya karar verdi.

Everest Doğa Koruma Bölgesi'nin kuruluşundan bu yana, ilk önce ağaç kesilmesi, daha sonra da odun alışverişi yasaklanmıştı. Böylelikle genel olarak yasa dışı ağaç kesimi önlendi.

Yerel hükümet ve doğa koruma işlerinden sorumlu kuruluşlar ağaç kesimini yasaklamanın dışında, yerel halka çevre korumayla ilgili yasalar ve yönetmelikler hakkında tanıtım yaptılar.

Her yıl halka çevre koruma konusunda tanıtım yapılıyor. Orman Yasası, Yabani Hayvanları Koruma Yasası ve Doğa Koruma Bölgesi Yönetmeliği'nin önemli parçaları derlenerek Tibet diline çevrildi ve halka dağıtıldı.

Her yıl Everest Doğa Koruma Bölgesi'ne gelen on binlerce dağcı, turist ve bilim adamı tarafından bırakılan çöp sorunu çözmek için Doğa Koruma İdaresi de daha etkili önlemler aldı. Everest Doğa Koruma Bölgesi İdaresi'nden alınan bilgiye göre, bölgede "Everest Doğa Koruma Bölgesi Çevre Turizmi Genel Planlaması" adlı bir plan hayata geçirildi. Bu plan gerçekleştirildiğinde, Dingri ilçesine gelen turistler, Everest tepesinin görkemli görünümü seyretmenin yanı sıra, Rongxia ve Gama adlı iki orman bölgesinin eşsiz güzelliklerini, Everest antilobu, beyaz leopar gibi kıymetli yabani hayvanları ve 200 türü aşkın Chongcao (böcek şeklindeki ot), kenevir gibi değerli şifalı otlar görebilirler. Turistler, Rongxia Güzellik Bölgesi'nde yemyeşil ve derin vadiden geçerek klasik ve otantik pastoral havasını estiren köy evlerini ziyaret edebilir, ayrıca yakından akan şırıl şırıl suları ve uzaktan da şelaleleri seyredebilirler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor