Apartmanın ortasından geçen metro turizmi canlandırıyor

2019-07-31 17:14:09

Çin'in dağlık kenti Chongqing'de bir metro hattının trenleri 12 metreden daha yüksekte 19 katlı bir apartmanın içinden geçiyor. Bu görüntü bir süredir kentin gezilip görülmesi gereken ve popüler yerleri arasında başlarda.

Bina içinden geçen metro trenleri, Çin'in güneybatısında yer alan Chongqing'in sakinlerinin gözünde 2004 yılında açıldığından beri sadece işe gidip gelmek için kullanılan sıradan bir vasıta. Ancak trenin geçiş anını gösteren videolar ve fotoğraflar Çin'in ve hatta yabancı ülkelerin sosyal medya platformlarında son yıllarda yayılmaya başlayınca, bir binanın altıncı ve sekizinci katları arasına kurulan Liziba istasyonu da ün kazandı. Yerel hükümet, giderek büyüyen dağlık kentteki yer problemini çözmek amacıyla yaratıcı bir fikir geliştirirken, sonuçlarıyla turizmi canlandıracağını hesaba katmamıştı.

Bitişik yüksek binaları birbirine bağlayan “gök koridorları”, neon ışıkları altında büyük hot pot partileri, işte bunlar Çin'in farklı bölgelerindeki internet kullanıcılarını Chongqing'e çeken nedenlerden yalnızca birkaçı.

Dünyanın en büyük göç hareketinin gerçekleştiği Çin Bahar Bayramı'ndaki seyahat çılgınlığından Chongqing de nasibini almıştı. 4-10 Şubat tarihleri arasında 30 milyon nüfuslu kenti tam 47 milyon kişi ziyaret etmişti. Böylece Chongqing, söz konusu tatil döneminde en çok ziyaretçi çeken Çin kentleri arasında ilk sıralarda yer almıştı.

Chongqing, Yangtze ve Jialing nehirlerinin birleşme noktasında yer alır. Merkezinde Yuzhong yarımadası bulunur, burası kentin kalbidir.

Çin'in Beijing ve Shenzhen gibi geniş kentlerinin aksine Chongqing'de nüfus belli bir bölgede yoğunlaşmıştır. Kenti çevreleyen dağlar ve ırmaklar da daha çok yerleşim alanı açılmasını iyice zorlaştırmakta. Bu nedenle tüm boş alanlarda yüksek binalar inşa edilmekte. Ayrıca kentin altyapısı ve toplu taşıma sistemi Çin'in diğer kentlerinden oldukça farklı. Sokaklar binaların birinci ve sekizinci katlarından geçmekte, otobüsler yüksek binaların içine park etmekte ve basketbol sahaları çatılara kurulmakta.

Çin'in diğer kentlerinden farklı yapısıyla Chongqing, internet sayesinde en fazla genç turistler arasında ilgi görüyor. Kent, daha fazla genç turist çekebilmek için gece hayatının aktif olduğu mekân sayısını yükseltmek için çaba gösteriyor. Bu çabalardan biri de kentin kuzeyinde yer alan Jiujie bölgesine dünyanın farklı yerlerinden sokak sanatçıları getirmek.


Sokak yemekleri, gece kulüpleri ve butik dükkânlarıyla Jiujie, Chongqing'in gece hayatının merkezi konumunda. Geçen yıl tatil dönemlerinde bölgeyi ziyaret eden turist sayısı günlük ortalama 130 bini buldu.

Chongqing'in internet sayesinde daha da tanınmasıyla birlikte yaşanan ziyaretçi akını birtakım zorlukları da beraberinde getirdi. Örneğin, kentteki popüler alanların çoğu toplu taşımanın bir parçası ve konutlar turistler için tasarlanmadı.

Yerel hükümet, kentteki eksikleri gidermek amacıyla kolları sıvadı. Örneğin, Liziba istasyonunda yeni bir izleme platformu kuruldu ve umumi tuvaletlerin sayısı artırıldı. Yangtze havai taşıma hattında online rezervasyon ve kuyrukta bekleme sistemi hayata geçirildi.

Chongqing, ayrıca yeni tur otobüsü rotaları açtı ve nehirdeki bot turlarının sayısını yükseltti.

Chongqing Belediyesi Kültür ve Turizmi Geliştirme Komisyonu Başkanı Liu Qi, “Yüksek kaliteli ve etkili turizm ürünleri ile hizmetleri, hızla gelen ünün uzun sürmesini sağlayan şeylerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor