Jiuwan Irmağı'nda rafting yolculuğu

2019-07-25 09:33:21

Jiuwan Irmağı, Hubei eyaletine bağlı ünlü turistik bölge Yangtzı Nehri Üzerindeki Üç Boğaz'ın güney kıyısında bulunur. Rafting sporuyla tanınan ırmak, doğal ve kültürel manzaraların bağdaştığı turistik bir yerdir.

Jiuwan Irmağı, Yangtzı Nehri üzerindeki Üç Boğaz'ın "Görkemlilik", "Güzellik" ve "Tehlike" özelliklerini barındırır. Eşsiz güzelliklere sahip olan ırmağın, turizm bakımından en ilgi çekici yanı rafting sporudur. Bir kanoya binerek ırmakta 7 kilometrelik rafting yolculuğu yaparken, bir yandan ırmağın iki kıyısında bulunan doğal manzaraları seyretmek, diğer yandan da rafting sporunun heyecanlarını yaşamak, turistlere ayrı bir keyif verir.

Jiuwan Irmağı, Üç Boğaz bölgesinde rafting için en ideal yerdir. Shennong Irmağı ve Küçük Üç Boğaz'da yapılan rafting sporlarından farklı yanı, Jiuwan Irmağı'nda raftingin, kanoların turistler tarafından sürülerek gerçekleşmesidir. Bu nedenle, Jiuwan Irmağı'nda yapılan rafting daha heyecanlı.

Turistler, rafting için gereken güvenlik tertibatını kuşandıktan sonra, iki kişilik gruplar halinde kanoya binerek rafting yapmaya başlayabilirler. Kanolar, suyun akışıyla vadiler arasında süzülerken, vadinin iki yanındaki keskin kayalıklar da hızla kanoların arkasında hızla kalır. Uçurumdaki değişik şekillerdeki dev kayalar, turistleri hayran bırakır. Örneğin, uçurumdaki "General taşı", sanki onbinlerce askerini yöneten cesur bir generalı andırır.

Siz, rafting yolculuğunda bir yandan eşsiz güzellikleri seyredebilir, diğer yandan yerel efsaneleri dinleyebilirsiniz. Bir de bu 3 saatlik rafting yolculuğunun nasıl geçeceği, isteğinize göre değişebilir. Dalga ve rüzgarlara karşı kuvvetle kürek çekerek doğayı yenme sevincini yaşayabilirsiniz veya kanoda oturarak akar suların dalgalarıyla aşağıya rahatlıkla süzülmekten zevk alabilirsiniz.

Jiuwan Irmağı'ndaki sular pek hızlı akmıyor. Bu nedenle ırmakta rafting yapmak heyecanlı ve tehlikesiz. Böylece rüzgarlı günlerde de korkmanız gerekmez. Çünkü, tehlikeli yerlerde özel korucular var. Bambu şapkalar giyen ve ellerinde bambu kamışlar tutan bu korucular, turistlerin tehlike karşısında çaresiz kaldığı durumlarda hemen yardıma koşarlar ve turistler, raftinge devam edebilirler. Yemyeşil dağlar ve tertemiz akar suların ortamında çalışan cildi simsiyah olan bu korucular, manzaranın özel parçasını oluşturur.

Jiuwan Irmağı boyunca turistler için birkaç dinlenme yeri bulunur. Burada fazla para ödemeden, yerel halk tarafından özenle hazırlanan yabani meyvelerin ve yöresel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Eğer elbiselerinizin ırmağın sularıyla ıslanmasından dolayı biraz üşürseniz, yerel halk tarafından damıtılan mısır içkisinden bir yudum içebilirsiniz, soğukluk hemen giderilir ve rahat hissedebilirsiniz. Bazı turistler, bir şişe mısır içkisi ile yabani hurma da satın alıp, ırmağın yanındaki banklara oturup, bir yandan içki içer, diğer yandan da doğal güzellikleri seyreder. Bunun, zevkine doyum olmaz.

Birçok turist, rafting yolculuğunun bitiş noktasına vardığında, ayrılmak yerine, tekrar yapmayı çok ister.

Buraya gelen turistlerin çoğu, burada rafting yapmaktan çok hoçlanıyor. Bir defa rafting yaptıktan sonra, ikinci veya üçüncü defa da yapmak isterler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor