Çinli turistlerin yeni gözdesi: Çiçekli tuvalet

2019-07-10 16:01:42

Çin'in güneybatısında yer alan Yunnan eyaletindeki bir umumi tuvalet son zamanlarda Çinli turistlerin yeni gözdesi haline geldi. Zira diğerlerinden farklı olarak girişindeki merdivenleri çiçeklerle dolu olan bu tuvalet, şimdilerde farklı bir amaca hizmet ediyor.


Turistlerin çoğu, tuvaleti kullanmaktan ziyade fotoğrafını çekmek için sıraya giriyor. Tuvaletin önündeki çiçekleri Bi Tianhui adlı bir bayan dikti. Bi, yerel hükümet tarafından atanan söz konusu umumi tuvaletten sorumlu kişi.


Çin, son birkaç yıldır şehirlerdeki umumi tuvaletlerin koşullarını iyileştirmek için kolları sıvadı. Turistik hizmetleri geliştirme önlemleri kapsamında “umumi tuvalet devrimi” adı altında çalışmalar başlatarak gerek şehirlerde gerekse kırsal kesimlerdeki alanlarda bilhassa turistlere kolaylık sağlamaya çalışıyor. Kentlerdeki pek çok umumi tuvalet, Bi Tianhui gibi sorumlu kişilerce kontrol ediliyor. 


32 yaşındaki Bi, sabah 6.30'da mesaiye başlıyor. Bi'nin tüm gün yapması gereken yolun kenarındaki umumi tuvaleti temiz tutmak. Bunun dışında Bi, kendine bir uğraş daha buldu. Tuvaletin önündeki küçük bahçesiyle ilgilenmek, Bi'nin gün içindeki diğer önemli uğraşı.


Tuvalete giden merdivenlerin iki yanı özenle yerleştirilmiş rengarenk çiçeklerle süslü. Bu çiçekler arasında güller, orkideler ve kötü kokuları çekebilen özel bitkiler yer alıyor.


Bi'nin mevcut işi bölgedeki umumi tuvaletle ilgilenmek. Bi'nin anlattığına göre kendisi aslında bahçecilik sanatlarıyla ilgileniyor. Çiçek dikmek, Bi için yalnızca bir hobi değil, aynı zamanda çalışma ortamını güzelleştirmesine imkan tanıyan bir yöntem.


Bayan Bi, Kunming'de yaşıyor. Yunnan eyaletinin merkez kenti Kunming, Çin'de “bahar kenti” adıyla anılıyor. Çünkü kentte yıl boyunca genel olarak ılık bir iklim hüküm sürüyor.


Tuvaletin girişindeki çiçekler Bi'nin sevgisi ve özeni sayesinde yılın her günü çiçek açıyor. Bi, neden böyle bir adım attığını şu sözlerle ifade ediyor: “Çalışırken çiçeklerime bakmak bana çok iyi geliyor, çiçeklerim bana enerji veriyor.”


Bi Tianhui, bu işi babasından 3 yıl önce devraldı. Başlangıçta fazlasıyla isteksizdi, ancak babası onu cesaretlendirdi ve ona işi nasıl yapabileceğini anlattı. Bayan Bi, daha sonra bu işin tuvalet temizliğinden daha öte olabileceğini fark etti. Babası, tuvaletin çevresine farklı çeşitlerde bitkiler dikmişti, Bi Tianhui de bu bitkilerin yanına hoşlandığı çiçekleri ekledi.


Bi, insanların umumi tuvaletlere bakış açılarını değiştirmek istediğini, tuvaletlerin sadece kirli, kötü kokulu ve sineklerle dolu yerler olmadıklarını göstermeyi amaçladığını söylüyor. Çabaları, Bi'yi amacına ulaştırmış görünüyor.


Beklenmedik bir şekilde tuvalet, yanından geçenlerin fotoğraflarını çekerek sosyal medya platformlarında paylaşmasıyla birlikte birdenbire popüler bir yer haline geldi.


Bi, söz konusu umumi tuvalet ün kazandıktan sonra çabalarının başkaları tarafından fark edildiğini gördüğünü, bu yüzden işini artık daha neşeli bir ruh haliyle yaptığını dile getiriyor.


Bi, işiyle ilgili son olarak şu değerlendirmede bulunuyor:


“Ne iş yaparsak yapalım ya da nasıl yaşarsak yaşayalım, kendimizi daima mutlu edebiliriz. Yeter ki işimizi istediğimiz dünyaya dönüştürebilelim.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor