Dışa açılmanın ilk tanığı: Chung Ying Sokağı

2019-06-19 20:14:36

Hong Kong ile özel bağı bulunan Çin'in güneyindeki Chung Ying Sokağı, Büyük Körfez Bölgesi'ni inşa etmek için harcanan çabaların turizm sektörünü ve ekonomisini yeniden canlandırmasını ümit ediyor.

Chung Ying Sokağı, diğer adıyla Çinli-İngiliz Sokağı, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Çin'in Guangdong eyaletine bağlı Shenzhen kenti arasında yer alır. İki taraftaki vatandaşların sınırı geçme özgürlüğü olan özel bir bölgedir.

Burası bir zamanlar Çin'in ana kesiminden gelen ve Hong Kong'dan gümrüksüz ürünleri almak için yarışan ziyaretçilerle dolup taşardı. Ancak Hong Kong'a ulaşımı kolaylaştıran yolların açılmasıyla cazibesini yitirdi.

Sokağın yerinde eskiden küçük bir köy vardı. Hong Kong 19'uncu yüzyılda İngilizlerin kolonisi olduğunda Çin-İngiltere sınırıyla ikiye ayrıldı.

73 yaşındaki Sha Jintao, Çin dışa açıldıkça ve Hong Kong ile bağlarını sıkılaştırdıkça sokağın nasıl hızla geliştiğine tanıklık edenlerden.

Sokağın eski günlerini hala hatırladığını belirten Sha, “Ben çocukken ana kesim bölümünde yaşayan birkaç çiftçi ve balıkçıdan başkası yoktu. Hong Kong tarafı ise dükkanlarla doluydu.” diye konuştu.

Shenzhen, Çin'in dışa açılan kapısı olarak 1970'lerin sonlarında gelişme merkezi haline geldi. Chung Ying Sokağı'nda yeni dükkanlar ve fabrikalar açılmaya, turistlerin sayısı artmaya başladı.

Kayıtlar gösteriyor ki, 1980'lerde 250 metre uzunluğundaki sokağa turist akını yaşanmış. 89 kuyumcu dükkanı en parlak dönemlerinde yarım yılda beş tonluk altın mücevherat satmış.

Lakin bu parlak dönem çok da uzun sürmedi. Hong Kong'un 1997'de anavatana kavuşmasının ardından sokak albenisini kaybetmeye başladı. Hong Kong'a farklı ulaşım kanallarının açılmasıyla ana kesimden gelen turistlerin sayısı düştü. 2003 yılından itibaren turist sayısı 10 binin altında seyretti.

Müşterilerini kaybeden çok sayıda dükkân battı, kimileri sahte mücevherat satarak ayakta kalmayı başardı. Daha sonra yerel komitenin başına geçen Sha'nın hatırladığı kadarıyla sahte mücevherciler sokağa kötü bir ün getirdi.

Sha, Çin'in sınır ötesi e-ticaret piyasasının yükselişine atıfta bulunarak “Şimdi bir akıllı telefonla dünyanın her yerinden ürün satın almak mümkün. Sırf alışveriş yapmak için Chung Ying Sokağı'na gelme zahmetine neden katlansınlar ki?” dedi.  

Sokak, şimdilerde tarihini gösteren müzeleri ve kalıntılarıyla daha çok bir kültürel alan niteliği taşıyor. Fakat yerliler Guangdong-Hong Kong-Makao körfez bölgesinin yaşadıkları yer için altın bir çağ başlatmasını bekliyor. 

Çin; Hong Kong, Makao ve Guangdong eyaletinden 9 kenti kapsayan alanı, gayrisafi milli hasıla bakımından 2030 yılına kadar dünyanın en büyük körfez bölgesi haline getirmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz ay Shenzhen yerel hükümeti limanlarını geliştireceğini, Chung Ying Sokağı'nın bağlı olduğu Shatoujiao kasabasını, turizm ve tüketimin ön plana çıktığı yeni bir işbirliği alanına dönüştüreceğini açıklamıştı.

Yerel halk bölgenin geleceğinden son derece umutlu. Yapay zeka, sağlık ve yüksek kaliteli deniz taşımacılığı hizmetleri gibi yeni endüstrilerin Yantian semtinde temelleri atıldı. Shatoujiao'nun da Yantian'e bağlı olduğunu söyleyen Sha, bölgenin Hong Konglu ve Shenzhenlı iş adamları arasında bağ kurulmasına yardım edeceğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor