Yungang Taş Mağaraları

2019-05-23 16:24:26

Wuzhou Dağı'nın güney ayağında, Shanxi eyaletine bağlı Datong kentinin 16 km batısında yer alan Yungang Taş Mağaraları, doğudan batıya bir km boyunca uzanır.

252 mağara ve 51 bin heykelden oluşan ve 18 bin metrekarelik bir alanı kaplayan taş mağaraları, Çin'in 5'inci ve 6'ıncı yüzyıllar arasında Budist mağara sanatındaki dikkat çeken başarısını temsil eder. Dönemin ünlü Budist rahibi Tan Yao tarafından yaratılan Beş Mağaralar, ölçülü düzeni ve tasarımıyla Çinli Budist sanatının zirveye çıktığı dönemin klasik şaheserleridir.

Yungang Taş Mağaraları, Güney ve Merkezi Asya'daki Budist mağara sanatından etkilenmiş olsa da Çince karakterler ve yerli manevi özün de harmanlanmasıyla kendine özgü bir Budist mağara sanatı ortaya koyar. Netice olarak Yungang, Doğu'ya ait Budist taş mağaralarının en erken örnekleri arasında hayati rol oynamaktadır ve Çin ile Doğu Asya'nın Budist mağara sanatı üzerinde geniş kapsamlı bir etkisi bulunmaktadır.

Yungang Taş Mağaraları Aralık 2001'de Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne dâhil edilmiştir.

Yungang'daki 53 taş mağarasında bulunan bin oyuk ve yaklaşık 51 bin heykel, Çin'in yabancı kültürlerden, bilhassa Yunan ve Hint kültürlerinden etkilenen sanat biçimlerinin bir arada olduğu mağara sanatını bünyesinde barındırıyor. Çin'de antik Budist sanatının hazinelerinin yer aldığı en büyük mekan konumundaki Yungang Taş Mağaraları, Gansu eyaletine bağlı Dunhuang kentindeki Mogao ve Luoyang kentindeki Longmen Taş Mağaraları kadar ünlüdür. 

Wuzhou Dağı'nın kuzey kayalıklarındaki sayısız oyuklar, bal petekleri gibi bir görüntü oluşturur. 3 bölümden oluşan taş mağaraların batısındaki en eski 5 mağarada heykeller genellikle yuvarlak ve geniş şekillidir, en uzunu 17 metredir. Orta kısımda dikdörtgen biçiminde olan ve iki odacıklı mağaraların duvarları, çatısı ve kemerleri Budist heykellerle doludur. Her birinin ortasında pagoda şeklinde kolonlar olan kare mağaralardaki heykellerin işçiliği de kusursuzdur.

1 ve 2 numaralı mağaralar doğu kısmındadır. 4 ve 5 numaralı mağaraların girişinde çatısı sırlı dört katlı ahşap Yungang Tapınağı vardır. 5 numaralı mağarada ise 17 metre uzunluğunda oturan Buda heykeli heybetiyle ziyaretçilerini karşılar. 6'ıncı mağaranın duvarlarında da Buda'nın doğumundan Nirvana'ya ulaşmasına kadar olan süreç resmedilmiştir. Bodhisattva 7'inci mağaradadır. Nadir görülen sekiz kollu, dört başlı, boğa üzerindeki Shiva heykelinin resmi 8'inci mağarada bulunur. 9 ve 10 numaralı mağaralar ön kolonları ve duvarlarında müzik aletleri tutan figürleriyle dikkat çekerler. Çalgı çalan müzisyenlere 12 numaralı mağarada da rastlamak mümkün. 13'üncü mağarada sağ kolunun altında bir başka heykelle desteklenen dev bir Buda heykeli vardır. 14'üncü mağara çok sayıda erozyona uğramıştır. 15'inci mağara On Bin Buda Mağarası olarak adlandırılmıştır. 16,17,18,19 ve 20 numaralı mağaralar en eskileridir, her biri Kuzey Wei Hanedanı'nın imparatorlarından birini simgeler. 21'inci mağaradan sonrakiler ise daha sonraları inşa edilmiştir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor