Mudanjiang'daki volkanik cenneti keşfetmek

2019-05-16 10:00:40

Harbin-Mudanjiang hızlı tren hattı, Aralık 2018'de hizmete girdiğinden beri 2 milyon yolcu taşıdı.

Heilongjiang eyaletinin merkez kenti Harbin ve Mudanjiang arasındaki 300 km mesafede saatte 250 km hız yapan trenler seyahat süresini 5 saatten 88 dakikaya indirdi.

Hızlı tren hattında Hengdaohezi, Mao'er Dağı ve Çin'in en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Yabuli gibi eyaletin önemli destinasyonlarını kapsayan 11 durak bulunuyor.

Mudanjiang'da bölgedeki en popüler turistik mekanlardan Jingpo Gölü Ulusal Jeoparkı da yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından küresel jeopark ilan edilen ve “Çin'in volkanik müzesi” olarak bilinen jeopark, çok sayıda jeolojik mirasın yuvası konumunda.

Jingpo Gölü etrafında kurulan 1400 kilometrekarelik park, 2 temalı turistik bölge ve Krater Ormanı, Lav Irmağı, Jingpo Gölü, Lav Mesa, Xiaobei Gölü, Kurbağa Göleti ve koni biçimli volkanik noktaları kapsayan 7 kalıntı alanından oluşuyor.

Parkta birçoğu iyi korunmuş ve ziyarete açık olan 16 krater bulunuyor.

Parkı ziyaret eden turistler buradaki mağaranın içindeki sarkıtlar ile diğer renkli lav yapılarını görebilir. Mağaranın altındaki lav şelalesi de bilhassa görmeye değer.

Lav ve yanardağların yanı sıra parkta Jingpo Gölü, Xiaobei Gölü, Zhuanxin Gölü ve Yuanyang Göleti gibi bir dizi göl de yer alıyor.

45 km uzunluğunda ve 80 kilometrekareye yakın bir alanda kurulu Jingpo Gölü, Mudan Irmağı'nın bir kolu idi ve yaklaşık 10 bin yıl önce magmatik kayalarla tıkanan alanda oluştu. 40 metre derinliğindeki göl, mersin balığı, kırmızı kuyruklu yayın balığı gibi farklı balık türlerine ev sahipliği ediyor.

Parktaki göz alıcı bölgelerden Diaoshuilou Şelalesi ise 20 metre yükseklikteki kalker tepelerden dökülerek Heilong (Siyah Ejderha) Göleti'ni oluşturuyor.

Yanardağdan çıkan lavlar ile ırmakların erozyona uğraması sonucu şekillenen şelale, Çin'deki en büyük 6 şelaleden biri. Diğer 5 şelale ise Guizhou eyaletindeki Huangguoshu, Sarı Irmak civarındaki Hukou, Sichuan eyaletinin Jiuzhaigou bölgesindeki Nuorilang, Taiwan'daki Wenlong ve Jiangxi eyaletinin Lushan Dağı'ndaki Sandiequan şelaleleri.

1 Mayıs tatilinde hava biraz soğuk da olsa turistler parktaki Jingpo Gölü'nü çevreleyen açelya ve kayısı çiçeklerinin manzarasının tadını çıkardı. Tepelerin etekleri, yolların kenarları ve volkanik taşların arasındaki boşluklarda yer edinen çiçekler, enfes bir manzara oluşturuyor.

Diğer yandan dünyada kaplan türlerinin en büyük yaşam alanlarından biri olan  Dongbei Kaplanı (Sibirya Kaplanı) Parkı da ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Üstelik parkın yer aldığı Hengdaohezi kasabasından Mudanjiang'a gitmek hızlı trenle sadece 20 dakika. Ziyaretçiler burada kaplan, aslan, leopar, ayı ve tavus kuşu gibi farklı hayvan türlerini görebilirler.

Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'nde yer alan Dongbei kaplanı, bir zamanlarda Çin'in kuzeyi, Rusya'nın uzak doğusu ve Moğolistan'da özgürce dolaşmaktaydı…

Harbin'in demiryolları makamlarının verdiği bilgiye göre, Harbin ve Mudanjiang arasında günde 24 tren seferi yapılıyor. Bu trenlerde birinci sınıf biletler 178 yuan iken, ikinci sınıf biletlerin fiyatı 111 yuan ediyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor