Qinghai'ın etnik hazineleri

2019-05-09 15:17:46

Çin'in kuzeybatısında yer alan Qinghai eyaletine bağlı Xunhua Salar Özerk İlçesi, ziyaretçilerine eşsiz yerel adetler, gelenekler ve yaşam tarzı deneyimi vadediyor.

Bir gezide lezzetli yemekler, egzotik atmosfer ve tablolardaki manzaralar gibi şeyleri görmek isterseniz, Xunhua ilçesine gitmenizi tavsiye ederiz

Xunhua Salar Özerk İlçesi, Qinghai eyaletinin merkez kenti Xining'e 2 saat mesafede yer alıyor. Xunhua'daki deneyiminiz Babao Çayı ile başlamalı. Babao, Çincede “8 hazine” anlamına geliyor. Bu 8 hazine arasında kurt üzümü, kuru üzüm, Çin hurması ve yeşil çay bulunuyor. Çayınızı çok tatlı sevmiyorsanız daha az kristal şeker kullanabilirsiniz. Çayın yanında fındıktan kuru meyvelere ve kızartılmış atıştırmalıklara kadar bir dizi aperatif de deneyebilirsiniz. Yerel halk ise havuçlu ve koyun etli buharda pişirilmiş çörekleri veya şekerle süslenmiş kızartılmış hamurları yemeyi tercih ediyor.

İlçede tüketilen bir başka meşhur lezzet de hotpot. Et, sebze ve eriştelerin farklı lezzetlerdeki bir kap çorba içinde anında pişirildiği yemek türü olan hotpot, Çin'in büyük bir bölümünde oldukça popüler bir yemek.

Bölgenin lezzetlerini keşfettikten sonra yerel kültürü tanımak için bir tura çıkabilirsiniz. Turunuza deniz seviyesinden yüksekliği 2504 metre olan Mengda Tianchi Gölü'ne bir yürüyüşle başlayabilirsiniz. Yürüyüş esnasında göreceğiniz manzaralar, dağlarla kaplı göle vuran mavi gökyüzü ve bulutların güzelliği sizi kendine hayran bırakacaktır. Göl, yaklaşık 350 metre uzunluğunda, 400 metre genişliğinde ve 25 metre derinliğindedir.

Xunhua'da ayrıca 10. Panchen Lama Erdeni Chosgyi Gyantsen'in eski konutunu da ziyaret edebilirsiniz. Evin bahçesinde 500 yaşından büyük bir akkavak, Panchen Lama'nın doğduğu odada ise renkli kataglarla süslü bir sütun bulunur. Tibet dilinde ipek anlamına gelen katag (Khatag) Tibet ve Moğolistan'da törenlerde kullanılan bir çeşit şaldır.

Burası yerlilerin adetlerini öğrenmek için de iyi bir mekândır. Örneğin tuğladan yapılmış bir yatağın altı ile mutfak bağlantılıdır, böylece kışın mutfakta yakılan ateşle yatak da ısıtılabilir.

13'üncü yüzyılın başlarında Türkmenistan'dan göç eden Salarlar, yolculukları esnasında büyük zorlukları aşarak sonunda Xunhua'ya ulaşıp yerleştiler. Xunhua'ya geldiklerinde beraberlerinde bir de el yazması Kur'an kopyası getirdiler. Şu anda Jiezi Camii'nde korunan bu kopya dünyadaki en eski Kur'an kopyalarından biridir. Uzmanlar, söz konusu Kur'an'ın 8'inci ve 13'üncü yüzyıllar arasında yazıldığını tahmin ediyor. Efsaneye göre ise Salarlar beyaz bir deve ile ilerlerken develeri bir süreliğine kaybolur. Deveyi bulduklarında onun bir su kaynağının yanında taşa dönüştüğünü görürler ve bölgeye yerleşmeye karar verirler. Su kaynağı tam da Jiezi Camii'nin yanında bulunmaktadır.

2010 yılında Çin Devlet Konseyi ve Ulusal İstatistik Bürosu'nun verileri Salar nüfusunun 130 bin kişi olduğunu gösteriyor.

Çin'de 300 binden az nüfusa sahip 28 etnik grup “az nüfuslu etnik gruplar” olarak tanımlanıyor. Salar halkı da onlardan biridir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor