Çinli turistler arasında Kuşak ve Yol rüzgârı

2019-04-11 14:40:50

Wang Duoduo, bu yılki Bahar Bayramı tatilinde Fas'ı ziyaret etti. Bir sonraki uzun tatil dönemi olan milli bayramda ise Balkan ülkelerine gitmeyi planlıyor.

Sahra Çölü'nde bir deve turuna katılan Wang, yıldızların altında parıldayan altın kumların fotoğraflarını çekti ve WeChat Anlar'da paylaştı.Gönderisi çok geçmeden sayısız beğeni aldı.

Üstelik Wang'ın fotoğraflarını gören arkadaşları da Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan Ürdün, Sri Lanka ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelere seyahat ettiler.

29 yaşındaki Wang, bir hukuk firmasında çalışıyor ve seyahat etmeyi, özellikle Çin Yeni Yılı'nda gezmeyi çok seviyor. 2016 yılında her yıl bir Kuşak ve Yol ülkesini ziyaret etme planı yapan Wang, o tarihten beri Sri Lanka, Ürdün, Fas ve BAE gibi ülkeleri gezdi.

“Arkadaşlarımın çoğu yurt dışına seyahat ediyor. Birkaç yıl önce Kuşak ve Yol ülkeleri Çinliler arasında pek popüler değildi, şimdi ise Çinlilerin ilk tercihleri…” diyen Wang, Bahar Bayramı (Çin Yeni Yılı) gibi yoğun tatil sezonlarında bazı tur paketlerinin çok revaçta olduğunu ve hızla tükendiğini belirtti.

Shanghai merkezli online turizm acentesi Ctrip, Bahar Bayramı gibi uzun süreli tatillerde Çinliler arasındaki en popüler destinasyonların Tayland, Endonezya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya ve BAE olduğunu bildirdi.

Çin Turizm Akademisi'nden edinilen verilere göre, 2017 yılında Kuşak ve Yol ülkelerini gezen Çinli turist sayısı 2013'e kıyasla yüzde 77 artarak 27 milyona ulaştı.

Akademinin başkanı Dai Bin, Kuşak ve Yol ülkelerinin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel birikimleriyle Çinli turistleri etkilediğini ifade etti. Dai, bununla beraber elverişli vize politikaları, direkt uçuşlar, daha bireysel turizm ürünleri ve uygun ödeme koşulları gibi faktörlerin de Çin'in yurt dışına yönelik turizm sektörüne olumlu etki yarattığını belirtti.

Çin Turizm Akademisi'nin verilerine göre, Kuşak ve Yol ülkelerinin yabancı turistlerden elde ettiği turizm geliri 2017'de 385,1 milyar ABD Doları'nı buldu. Bu rakamın yüzde 30,8'i Çinli turistlerden sağlandı.

Shanghai Finans ve Ekonomi Üniversitesi Profesörü He Jianmin, Çin'in dışa yönelik turizminin yerel ekonomi için önemli bir itici güç haline geldiği bilgisini verdi. Resmi veriler Çin'in Tayland, Vietnam, Singapur, Endonezya, Rusya, Kamboçya ve Maldivler'in en büyük turist kaynağı olduğunu gösteriyor.

He, “Seyahatin en büyük faydası Kuşak ve Yol güzergâhında yaşayan halklar arası iletişimi güçlendirmesi.” dedi.

“İnsanlar birbirlerine artık daha yakın. Yerli rehberler de Çin tarihi ve kültürüne ilgi duyuyorlar. Sri Lanka'daki bir rehberimiz geçen sene Çin'e geldi.” diye konuşan Wang, Fas gezisinin ardından gelecek ekim ayında kutlanacak Çin'in milli bayram tatilinde Sırbistan, Karadağ ve Bosna-Hersek'i ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

Ctrip'in dışa yönelik turizm işlerinden sorumlu yetkilisi Xiao Yinyuan, 2019'da Kuşak ve Yol ülkelerini toplam 30 milyon Çinlinin ziyaret edeceğini öngörüyor. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor