Çin ve Rus kültürünün kaynaştığı yer: Mudanjiang

2019-03-14 08:59:06

Heilongjiang eyaletinin bir köşesi Mudanjiang kenti Rus kültürü ve miraslarının zenginliği ile ünlü. Kentte tablo gibi canlı kış manzaralarından çok daha fazlası da sizleri bekliyor.

Mudanjiang, Çin'in demiryolu ağının gelişiminin başlangıcı hakkında bilgi edinebileceğiniz, Çin kültürünün yanı sıra egzotik Rus kültürünün izlerini görebileceğiniz ve denizle bağlantısı kesilmiş ticaret limanlarını keşfedebileceğiniz bir yer

Rusya ile 211 kilometrelik sınırı bulunan bölge, Vladivostok limanının kuzeybatısına 150 km uzaklıkta yer alıyor.

Çinli turistler arasında bu günlerde kısa videolarla seyahat deneyimlerini kaydetme modası hâkim. Göz kamaştırıcı manzaraları ve farklı turistik noktaları ile Mudanjiang da güzel videolar çekebileceğiniz destinasyonların başında geliyor. Yerel hükümet de Çin'in meşhur kısa video uygulaması olan Kuaishou ile işbirliği yaparak Mudanjiang temalı bir kısa video yarışması düzenliyor. Yarışma Çin'in milli bayramı 1 Ekim'e kadar devam edecek. Söz konusu işbirliği ile kentin turistik kaynakları, kültürü ve tarihinin kısa videolarla tanıtılması hedefleniyor.

Mudanjiang'ın 2,54 milyonluk nüfusunun 1,42 milyonunun Kuaishou'da hesabı bulunuyor. Bunlardan 330 bini uygulamayı günlük olarak aktif şekilde kullanıyor.

Kentte görülmeye değer mekânlara değinecek olursak, UNESCO tarafından küresel jeolojik park ilan edilen Jingpo Gölü, turistler arasında popüler olan ve volkanik yer şekillerine ev sahipliği eden bir yer. Göl, geçen yıl 930 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Diaoshuilou Şelalesi, kalker taşlarının üzerinden akarak 12 metrelik basamaklı Heilong (Kara Ejder) Gölcüğü'nü oluşturuyor. Şelale kışın donduğu zaman bile bu gölcükte su sıcaklığı 8 derecede kalıyor.

Gölün yakınlarında Tang Hanedanı döneminde varlığını sürdürmüş Balhae Krallığı'nın (698-926) eski başkenti yer alıyor. Bölgede yer alan bir müzede antik başkentin simetrik planı, mimari süslemeleri ve Balhe kültürünün diğer unsurları sergileniyor.

Hengdaohezi kasabasındaki Sibirya Kaplanı Parkı, dünyada kaplan ailesinin alt türlerinin yetiştirildiği en geniş merkezlerden biri konumunda. Burada kaplanlardan aslanlara, leoparlardan ayılara ve tavus kuşlarına kadar çeşitli hayvanları görebilirsiniz.

Hâlihazırda IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'nde yer alan Sibirya kaplanı, bir zamanlar Rusya'nın uzak doğu bölgelerinde, Moğolistan'da ve Çin'in kuzeydoğusunda özgürce dolaşmaktaydı.

Diğer yandan, Mudanjiang'ı ve çevresindeki kentleri seyahat etmenin en konforlu yolu hızlı tren.

1896'da Qing Hanedanı yönetimi Çin Doğu Demiryolları'nın imtiyazını Rus imparatorluğuna verdi. İki ülke birlikte demiryolu inşasına girişti ve hat 1903'te hizmete girdi. Demiryolu hattının T şeklindeki kolu batıda Harbin'den Manzhouli'ye, doğuda Suifenhe'ya uzanıyor.

Demiryolu, ayrıca Rus İmparatorluğu'nun Viladivostok limanını Trans-Sibirya Demiryolu'ndaki Chita kentine bağlayan bir yol sağladı.

Suifenhe ile arasında 210 km mesafe bulunan Hengdaohezi kasabasında 1903 yılında 2160 metrekarelik bir lokomotif garajı inşa edildi. 1990'larda kapatılan garaj daha sonra Çin Doğu Demiryolları Müzesi'ne dönüştürüldü.

Müzede 4 eski buharlı lokomotif ile eski demiryolu araçları koleksiyonu ve eski fotoğraflar sergileniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor