Hanzhong'un kanola çiçekleri ziyaretçilerini bekliyor

2019-03-07 15:22:02

Kanola çiçeklerinin nefes kesen manzarasının, Shaanxi eyaletinin güney kenti Hanzhong'a sayısız ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Hanzhong'un 10'uncusu düzenlenecek yıllık kanola çiçekleri kültür ve turizm festivali 13 Mart'ta başlıyor. Hanzhong'da turizmin canlandığı sezonda gerçekleştirilecek olan festival, 1 Mayıs'a kadar devam edecek.

Kentte 600 kilometrekareden daha geniş kanola tarlaları bulunuyor. Bu uçsuz bucaksız tarlalar, Hanzhong'a gitmek için tek başına yeterli bir sebep.

Kentte turistler için 50 gözlem noktası tasarlandı ve 29 gezi rotası oluşturuldu.

Festival süresince turizm forumları, fuarlar, bir maraton koşusu ve bisiklet yarışlarının yanı sıra çok sayıda büyük etkinlik düzenlenecek.

Han Hanedanı'nın doğum yeri olan Hanzhong, köklü tarihi ve zengin kültürüyle dikkat çekiyor.

Kent, Kral Huiwen tarafından M.Ö. 312 yılında kurulduğundan beri geçen 2300 yılda büyük değişimlere sahne oldu. Daha sonraki yıllarda Han Hanedanı'nın kurulduğu yer olan Hanzhong, aynı zamanda çoğunlukla dünyaca tanınmış filozof ve Savaş Sanatı'nın yazarı Lao Tzu ile kıyaslanan, Çin tarihinin ünlü askeri strateji uzmanı Zhu Geliang'ın Wei Krallığı'na karşı mücadele üssüydü.

Bununla beraber Hanzhong, kadim İpek Yolu'nu açan Zhang Qian'in doğum yeri ve mucit Cai Lun'un dünyadaki ilk kâğıdı ürettiği bölgedir. Tüm bu unsurlar, Hanzhong'a Ulusal Düzeyde Ünlü Tarihi ve Kültürel Kent, Çin'in En İyi Turistik Şehri gibi unvanları kazandırmıştır.

Kentte çeşitli düzeylerde koruma altında olan 131 alan vardır. Bunlardan ikisi Baoxie Ahşap Yolu ve Marki Wu'nun Tapınağı'dır. Hanzhong Operası ve Yangxian ilçesindeki geleneksel kâğıt üretimi 34 ulusal ve eyalet düzeyindeki maddi olmayan kültür miraslarındandır.

Hanzhong, alt tropikal iklime geçiş noktasında olduğu için ne yazın yakıcı sıcaklara ne de kışın çetin ayazlara ev sahipliği eder. Bol yağış alan ve nemli bir iklimi olan kent, yıl boyunca yeşil dağlar, temiz sular ve büyüleyici kokular yayan eşsiz güzellikteki çiçeklerle süslüdür. Bu nedenle dünyada en iyi ekolojik ortama sahip yerlerden biri olarak görülür. Hangzhong, ayrıca çok sayıda nadir görülen kuş türünün yuvasıdır.

Kentte görülmeye değer yerler arasında Zhang Qian Anıt Parkı, Zhang Liang Tapınağı ve Nanhu Gölü yer alıyor.

Zhang Qian Anıt Parkı, İpek Yolu'nda ilk yolculuğa çıkan üstün yetenekli elçi Zhang Qian'in anısına yapılmıştır. Mezarı Chenggu ilçesinde yer alır ve Shaanxi eyaletinin önemli kültürel mirasıdır. Zhang Qian'in mezarı arkada kalacak şekilde inşa edilen anıt park, Han Hanedanı'nın eski, sade ve çekici mimari özelliklerine göre tasarlanmıştır.

Qinling Dağı'nın güneyinde yer alan Zibai Dağı'nın eteklerinde bulunan Zhang Liang Tapınağı, ismini Marki Zhang Liang'dan alır. Taoizm'in kutsal yerlerinden biri olan tapınakta kuzeyin saray mimarisi güneyin bahçe yapısıyla birleştirilmiştir. Çevresindeki dağlar ve ırmaklarla adeta bir periler alemi hissi verir.

Nanhu Gölü, Hanzhong kentine 17 km mesafede bulunur. Dört mevsim yeşil kalan dağları ve ırmakları ile göz alıcı bir manzara oluşturur. Bir şiir Nanhu Gölü'nün güzelliğini şöyle tarif etmektedir:

5 ünlü göl arasında

Bir Nanhu dingindir

Mavi suları yansır periler diyarına

Bir resmin içinde dolaşmak gibidir

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor