Cennete en yakın nokta: Tai Dağı

2019-02-14 15:12:31

Çin'in en ünlü beş dağından biri olan Tai Dağı, eski çağlarda güçlü bir tanrı olarak inanılır. Tai Dağı, aynı zamanda Çin medeniyetinin beşiği olarak kabul ediliyor.

Tai Dağı tanrısına adanan ve dağın eteklerine kurulu Dai Tapınağı, Shandong eyaletine bağlı Taian'da Han Hanedanı (M.Ö.202-M.S. 220) döneminde inşa edildi.

Dai Tapınağı'nın (Tai Dağı tanrısı da eski çağlarda Dai olarak adlandırılırdı) mimari yapısı saray mimarisinin özellikleriyle uyuşmaktadır, kuzey-güney ekseninin iki yanı simetriktir. 96 bin metrekarelik bir alanı kaplayan ve şehir duvarlarıyla çevrili tapınak, şu anki büyüklüğüne Song Hanedanı (960-1279) döneminde ulaştı.

Kuzeyinde Tai Dağı yer alan tapınak 150 salonu, pavilyonları, odaları ve kemerli yollarıyla Çin'deki dört büyük antik bina kompleksinden birini teşkil ediyor. Diğer üç yapı ise başkent Beijing'deki Yasak Kent Müzesi, Chengde'daki Yazlık Saray ve Shandong'un Qufu bölgesindeki Konfüçyüs Tapınağı.

426 kilometrekarelik bir alana sahip Kuzey Çin Ovası'nda 1,524 metre rakım ile en yüksek nokta olan Tai Dağı, Çin'in kuzey kesimindeki en görkemli dağ ve Çin medeniyetinin beşiği olarak görülüyor.

Tapınak, Tai Dağı sayesinde bugünkü ününe kavuşmuş durumda. Zira dağın zirvesi cennete en yakın nokta olarak görüldüğü için binlerce yıl boyunca farklı krallıkların imparatorlarının adaklar sunduğu bir yer oldu. Dağda 20'den fazla eski yapı kompleksi ve 2 bin 200'ü aşkın yazıt bulunmaktadır.

1987 yılında Tai Dağı, eteklerindeki Dai Tapınağı ile birlikte Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından dünyanın doğal ve kültürel miraslarına eklendi. 2006 yılında ise UNESCO Dünya Jeolojik Parkları'ndan biri seçildi.

Tapınağın merkezinde Tiankuang Salonu bulunmaktadır. Salonun doğusunda bir davul kulesi, batısında bir çan kulesi, güneyinde üç kapısı ve küçük salonları ile kuzeyinde tanrı için bir saray yer alır.

16. yüzyılda inşa edilen 13 katlı demir kule, Japonlara Karşı Direniş Savaşı sırasında (1931-350) işgalcilerce tahrip edildi, bu nedenle geriye yalnızca dört katı kaldı.

Tapınağın ana binalarının etrafından bir su kanalı geçmektedir. Sular, kuzeybatı köşesinden gelip güneydoğu köşesinden tapınağı terk etmektedir. Kuzeyinde Tai Dağı yer aldığı için ve çevresini su kanalı sardığı için tapınağın yapısının feng shui kurallarına uyduğu, bu sayede zenginliğinin arttığı ve ömrünün uzadığı düşünülüyor.

Tapınağın her bir köşesinde bir bahçe bulunuyor. Bahçeleri donatan serviler Han Hanedanı döneminde, akasya ağaçları ise Tang Hanedanı (618-907) döneminde dikildi. Bunların yanı sıra çeşitli çiçeklerle ve bitkilerle süslü bahçelerde 200'den fazla yaşlı ağaç ile 211 taş yazıt bulunuyor. Yazıtların içlerinde en eski olanının geçmişi Qin Hanedanı'na (M.Ö. 221-207) uzanıyor. Yazıtın üzerinde Qin Hanedanı döneminde bakanlık yapmış Li Si'nin zhuan kaligrafi tarzı kullanarak yazdığı 7 karakter halen okunabiliyor.

Tapınağın batısında ise Dünya Jeoloji Parkı Müzesi ile Taian'ın tarihine adanan ve 10 binden fazla kültürel mirasın sergilendiği kent müzesi yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor