Lijiang Antik Kasabası

2019-01-30 14:23:53

Lijiang Antik Kasabası, Çin'in Yunnan eyaletinin güneybatısında Lijiang Ovası'nda deniz seviyesinden 2400 metre yükseklikte yer alan ve bugüne kadar korunmuş en eski kasabalardan biri.

Ticari ve stratejik olarak kilit kabul edilen bölgedeki yer şekilleriyle mükemmel bir uyum içinde olan kasaba orijinal dokusunu korumuş durumda. Lijiang Antik Kasabası'nın mimarisi farklı kültürlerden unsurları birleştirmesiyle dikkat çekiyor. Kasabanın antik su tedarik sistemi bugün bile etkili şekilde kullanılıyor.

Kasabanın kuzeybatısındaki Yulong Kar Dağı bölgedeki ırmakların ve kaplıcaların su kaynağı konumunda. Yulong Dağı'ndan gelen su Kara Ejder Göleti'ni ve kasabaya giden kanalları besliyor. Lijiang Antik Kasabası üç parçadan oluşuyor: Ming Hanedanı döneminde ticaret merkezi olarak kurulan Dayan Antik Kasabası, geçmişi Song ve Yuan Hanedanlarına dayanan Baisha Konutları ile Dayan Antik Kasabası'nın 4 km kuzeybatısında bulunan Shuhe Konutları. Dağlarla ve su kaynaklarıyla çevrili bu üç yerleşim alanı bir dizi yerel kültürün, farklı gelenek ve göreneklerin karışımını gözler önüne seriyor. 

İki katlı, kiremit çatılı ve ahşap iskeletli sayısız ev, Han ve Zang mimarilerinin unsurlarını bir araya getirerek kemerli geçitler, bahçeler ve eğri kirişler ile Naxi kültürünü yansıtıyor.

Lijiang antik kasabası 800 yıldır Naxi halkına ev sahipliği ediyor. Naxiler burada doğa ile uyumları, mahirane mimarileri ve tesisleriyle dikkate değer. Kasaba, 8 yüzyıldır Naxiler başta olmak üzere çeşitli azınlıkların ticari, siyasi ve kültürel merkezi işlevini görüyor.

Lijiang, Yuan Hanedanı (1271-1368) döneminin başlarında kasaba tayin edildi.1253'ten itibaren Lijaing'daki Naxi halkı, Mu kabilesinin liderliği altında kendilerine has sosyal sistemi, gelenekleri ve kültürü geliştirdiler. Qing Hanedanı'nda ise Naxiler, Tibet halkı ve Hanların bazı adetlerini de kabul ettiler. Çok sayıda depreme rağmen Lijiang'ın büyük bir kısmı eski yapısını halen koruyor.

Lijiang, Yulong Kar Dağı ile çevrili. Bir yerel türküde geçtiği gibi “dağda 4 mevsim birden yaşanıyor, manzara her beş km'de bir değişiyor.” Lijiang bölgesi pek çok hayvan ve bitki türünün evi olarak da biliniyor. Dağların doruklarında eriyen buz gölleri ve karların suları bölgedeki tarlaları suluyor, yerel halka içme suyu sağlıyor.

Su aslında Lijiang'ın her yerine ulaşıyor. Kristal berraklığında dereler evlerin etrafını sarıyor, bahçelerden geçiyor. Taş köprüler bu ırmakların üzerinden geçiyor. Yollar renkli taşlarla döşeli ve yılın tamamında toz ve çamurdan uzak kalıyor.

Evleri sarmalayan bu derelerin kaynağı Yeşim Taşı Irmağı. Irmak, Lijiang'ın kuzeyindeki Fil Tepesi'nin ayağında kıvrılıyor. Yerel halk, su kaynaklarının etrafında küçük göller açmış. Yüksekteki gölcüklerden içme suyu elde ediliyor, orta yükseklikteki gölcükler sebze yıkamak için alçak gölcükler ise kıyafet yıkamak için kullanılıyor.

Antik kasabanın her yerinde doğadan ilham alınarak inşa edilmiş eşsiz yapılar yer alıyor. Kasabanın maddi ve manevi kültür mirasları da saymakla bitmez. Lijiang dolaylarında Shuhe Halk Konutları ve Baisha Halk Konutları Kompleksi'nin yanı sıra Fuguo Tapınağı'ndaki Beş Anka Kulesi, Büyük Hazine Sarayı ve Sırlı Salon gibi kültürel mekânlar bulunuyor.

Lijiang Antik Kasabası, 1997 yılının aralık ayında kültür mirasları listesine eklendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor