Guizhou, Çin'de dünya mirası en fazla olan eyalet

2019-01-16 15:34:51

Doğal ortamının güzelliği ile tanınan Guizhou eyaletinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan 4 alan bulunuyor. Guizhou, Çin'de en fazla dünya mirasına ev sahipliği yapan eyalet konumunda.

Eyaletteki Libo Karstı, Chishui Danxia Bölgesi, Shibing Karstı ve Fanjing Dağı UNESCO'nun dünya mirasları listesine dâhil edilen 4 bölgeyi teşkil ediyor. 

Guizhou'nun Qiannan Buyi ve Miao Özerk Bölgesi'ne bağlı Libo ilçesinde yer alan Libo Karstı, Güney Çin Karstı türüne mükemmel bir örnek oluşturuyor.

Güney Çin Karstı, 550 bin kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Arazi batıda Yunnan-Guizhou Platosu'ndan doğudaki Guangxi Havzası'na doğru 700 kilometrede 2 bin metre alçalarak eşsiz yer şekilleri oluşturuyor. Guizhou, Guangxi, Yunnan ve Chongqing'i içine alan 176,228 hektarlık alan, nemli tropik bölgelerdeki karst oluşumunun dünyadaki tipik örneği olarak kabul ediliyor.

Güney Çin Karstı'nın bir parçası olan Libo Karstı'nda, bölgenin jeolojik yapısındaki evrimi gözler önüne seren dünyanın karst üzerindeki en yaşlı ve en geniş ormanı bulunuyor. Eşsiz ekosistemi ve karst arazileri ile Libo, 2007 yılında Guizhou'nun dünya mirasları listesine giren ilk bölgesi oldu.

Libo, ayrıca ormanları, mağaraları, gölleri ve şelaleleriyle Guizhou'nun büyüleyici manzaralarının olduğu küçük bir evren.

180 bin kişinin yaşadığı Libo'da nüfusun yüzde 92,7'sini Buyi, Shui, Yao ve Miao gibi etnik gruplar oluşturuyor.

Chishui kenti sınırları içindeki Chishui Danxia bölgesi, Çin Danxia yer şekillerinin bir bölümü. Chishui Danxia, Güney Çin'deki diğer beş Danxia şeklindeki bölgeyle beraber 2010 yılında dünya mirasları listesine alındı.

Guizhou'nun Qiandongnan Miao ve Dong Özerk Bölgesi'ne bağlı Shibing ilçesinde yer alan Shibing Karstı, 2014 yılında Güney Çin Karstı Dünya Mirası Alanları 2'inci Bölümü seçildi.

Shibing Karstı'nın sembolü Yuntai Dağı. 282,95 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Shibing Karstı'nda 400 nadir bulunan bitki ile hayvan türü yaşıyor. UNESCO uzmanlarına göre Shibing Karstı küresel çapta eşsiz ve başka yerlerle karşılaştırılamayacak güzellikte.

Tongren kentindeki Fanjin Dağı ise az rastlanan bir astropikal ekosisteme sahip. Fanjin Dağı, dünya mirasları listesine giren Çin'in 53'üncü, Guizhou'nun ise 4'üncü mekânı.

Wuling sıradağlarının en yüksek zirvesi Fanjing Dağı'nın rakımı 2,572 metre, kapladığı alan ise 402,75 kilometrekare. Fanjing Dağı'nda eski çağlardan bugüne kadar korunan çok sayıda bitki ve nesli tükenme tehlikesi olan canlı bulunuyor.

Guizhou, yakın zamanda Anshun kentindeki Huangguoshu Şelalesi'nin de dünya doğa mirasları listesine alınması için bir başvuru yapmıştı. Başvuru halen gözden geçiriliyor.

Öte yandan, Guangdong eyaletinin merkez kenti Guangzhou'yu Guiyang'a bağlayan yüksek hızlı tren hattının tamamlanmasıyla birlikte yerel turizm canlandı. Bölgeyi merak eden yerli ve yabancı turistler için de ulaşım kolaylığı sağlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor