Kış turizminin kalbi: Çin'in kuzeydoğu kesimi

2019-01-09 10:15:15

Yeni yıl, Çin'in kuzeydoğusunda sıcaklığın eksi 30'lara indiği ve kış turizmi sezonunun açıldığı dönem. Termometrelerin gösterdiği hava sıcaklıkları sizi yanıltmasın. Çin'in kuzeydoğusunda dondurucu soğuklarda bile eğlence seçenekleri çok fazla.


Bu sezonda turistlerin bölgeye ilgisi hatırı sayılır oranda yükseliyor. Çin Turizm Akademisi ve online seyahat acentesi Mafengwo tarafından kısa süre önce yayımlanan bir rapora göre, Çin'in kuzeyinde yer alan ve turistler tarafından en çok tercih edilen yer Heilongjiang eyaleti. Mafengwo'nun internet sitesinde paylaşılan Heilongjiang ile ilgili gönderilerin sayısı geçen yıla göre yüzde 152 arttı. Eyaletin en popüler destinasyonları ise merkez kent Harbin, Mohe ve Yichun.


Eyalette kış turizminin en gelişmiş olduğu yer Harbin. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ülkenin en göz alıcı buz ve kar gösterileri ile festivallerini görmek için Harbin'i ziyaret ediyor.


Harbin Uluslararası Buz ve Kar Festivali, kenti çekici kılan etkinliklerin başında geliyor. Yıllık gerçekleştirilen festival bu yıl 5 Ocak'ta başladı ve mart ayının başına kadar devam edecek.


Festivalin en önemli bölümünü Harbin Buz ve Kar Dünyası oluşturuyor. Bu etkinlikte çeşitli figürlerde buzdan heykeller ve dünyaca ünlü mekânların buzdan minyatürleri sergileniyor. Harbin Kar ve Buz Dünyası'nı geçen yılın kış aylarında 1,4 milyon turist ziyaret etti.


Etkinlik kapsamında düzenlenen programlar arasında yer alan buzdan heykel tasarım yarışması da 31 Aralık'ta başladı. Çin, İspanya İtalya, Rusya ve Hindistan'ın aralarında bulunduğu 12 ülkeden gelen yarışmacılar 10 metre, 3,5 metre ve 0,8 metre yükseklik kategorilerinde heykeller tasarlayarak hünerlerini sergilediler. Ortaya çıkan eserler, etkinlik alanında kış boyunca sergilenecek.


Başkent Beijing'de yer alan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde doktora eğitimini sürdüren Cezayirli Muhammet Emin Bouras, kısa süre önce Harbin'i ziyaret etti. Harbin ile ilgili izlenimlerini CRI Türkçe muhabiriyle paylaşan 27 yaşındaki Bouras, kenti çekici kılan en önemli unsurun buzdan heykeller ile ışık gösterileri olduğunu söyledi.


Sıfırın altındaki sıcaklıktaki dondurucu havasına rağmen Harbin'in yerlilerinin sıcakkanlılıklarıyla konuklarını ısıttığını belirten Bouras, Harbin Buz ve Kar Dünyası'nda ışıklarla süslenen buzdan heykellerin arasında kırmızı yüzleriyle turistleri izlemenin çok güzel olduğunu dile getirdi.


Harbin'in komşusu Jilin eyaleti de kış turizmi ile ününü artırıyor. Eyalette gerçekleştirilen Çin Uluslararası Kar ve Buz Turizmi ve Endüstrisi Fuarı, Jilin'in kış turizmini tanıtan başlıca platform konumunda. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuar, eyaletin merkezi kenti Changchun'da 23 Aralık'ta kapılarını açtı. 22. Changchun Buz ve Kar Festivali ile eş zamanlı olarak yapılan fuar, mart ayına kadar sürecek.


Jilin Uluslararası Buz ve Kar Festivali, Chagan Gölü Kış Balık Avı Festivali ile Buz Turizmi Festivali, Çin'in önde gelen kış turizmi etkinliklerindendir.


Çin'in kuzeydoğu kesiminin farklı noktalarındaki kar ve buz festivallerinin dışında bir başka eğlence alternatifi de kayak merkezleri. Yıl boyunca ziyaretçi kabul eden bu merkezler, bilhassa ailecek seyahat etmek isteyenler için ideal mekânlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor