Çin'in en güzel sahil kentleri

2019-01-03 21:54:13

Çinli turistlerin çoğu, tatillerini deniz kıyılarındaki kentlerde geçirmeyi tercih ediyor. Bu kentler arasında en popüler olanı ise Doğu'nun Hawaisi olarak anılan Sanya.

Çin'de internet üzerinden faaliyet gösteren dev turizm şirketi Ctrip tarafından yayınlanan bir rapora göre, gitgide artan sayıda Çinli seyahatsever için koşuşturma içinde turistik yerleri ziyaret etmek yerine daha eğlenceli deneyimler elde etmek, bilhassa deniz kıyılarında tatil yapmak daha cazip.

Raporda, Ctrip'in müşterilerinden bu tür tatilleri tercih edenlerin sayısı 2017 ve 2018'de sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 21 yükseldi.

Çin'in sahillerindeki tatil tesisleri yakın ve kolay erişilebilir olmaları nedeniyle pek çok tüketici için oldukça iyi bir seçenek oluşturuyor.

Ctrip'e göre, Hainan eyaletinde bulunan Sanya kentine yapılan rezervasyonlar 2018'de yüzde 30 arttı. Ülkenin kuzey kesiminde yaşayan ve soğuk havaların olduğu günlerden kaçmak isteyen turistler Sanya'nın ağırladığı ziyaretçiler arasında kış mevsiminde çoğunluğu teşkil ediyorlar.

Ctrip'in raporunda verilen bilgiler gösteriyor ki, bu yılın en popüler 10 sahil kenti Sanya, Xiamen, Qingdao, Zhoushan, Haikou, Qinhuangdao, Zhuhai, Dalian, Ningbo ve Beihai.

Uzmanlar, Maldivler veya Bali gibi dünyaca tanınmış olmasa da Çin'deki adaların büyük bir turizm potansiyeli olduğu yönünde görüş bildiriyorlar.

Çin Devlet Okyanuslar İdaresi'nden edinilen bilgilere göre, Çin topraklarına bağlı 11 binden fazla ada bulunuyor. Bu adaların büyük bir kısmı Çin'in doğusunda ve güneyinde yer alan Zhejiang, Fujian ve Guangdong eyaletlerine bağlı durumda.

Qianzhan Endüstri Araştırma Enstitüsü'ne göre Taiwan, Hong Kong ve Makao ile Hainan adaları hariç, yukarıda bahsi geçen adalarda yer alan doğal güzellikler ve kültürel alanlar resmen tanınıyor.

Bu adalar, 2017'de 98,36 milyon ziyaretçi ağırladı, 89,7 milyar yuan (13,02 milyar ABD Doları) katma değer getirdi.

Qianzhan Endüstri Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırmacı Mu Xiaofei, destekleyici politikalarla beraber ada turizmine yapılan yatırımların artışı, altyapı tesislerinin geliştirilmesi ve rekabetçi fiyatlar sayesinde sektörün güçlü büyüme potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi.

Mu, Çin'in çok sayıda adasının doğal güzellik bakımından rekabet edebilir olmasına rağmen ulaşım, oteller, eğlence, hizmet ve tüketicilerin farkındalığı açılarından dünyaca ünlü yabancı adaların gerisinde kaldığını sözlerine ekledi.

Çin Özel Adalar Birliği'nin kurucusu Lin Dong, ülkenin meskun adalarının, yerel hükümetlerin sorumluluğunda olduğu için hızlı gelişme kaydettiklerini belirtti. Lin Dong, gayrimeskun adaların ise Okyanuslar İdaresi tarafından yönetildiği için 2009 yılından beri daha sıkı koruma altında olduğunu söyledi.

Çin'deki adaların çoğunluğu alt tropikal ve ılıman kuşakta yer alıyor. Dolayısıyla bu bölgelerde turizm faaliyetleri mevsimsel olarak sürüyor ve ilgili yatırımlar daha yavaş gerçekleşiyor.

Çin Turizm Akademisi'nden araştırmacı Huang Huang, Hainan'a bağlı adalar hariç, Çin'de potansiyeli olan ada turizminin seviye atlaması ve adaların gelişmesi için daha iyi planlama yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti. 

Bazı meskun adalarda eğlence seçeneklerinin yerel halk tarafından sağlanan balık tutma ve köy aktiviteleri ile deniz ürünleri, ucuz konaklama gibi olanaklarla sınırlı kaldığını kaydeden Huang, bu adalardaki tesislerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor