Beijing'de yeni yılı karşılama rehberi

2018-12-26 15:56:00

2018 yılını geride bıraktığımız şu günlerde hepimiz yeni bir yılın heyecanını yaşıyoruz. O halde Çin'in başkenti Beijing'de olanlar, 2019'u yeni bir başlangıçla karşılamaya ne dersiniz?

Yeni bir yıla girerken beklentiler de büyüktür, yeni yıla nasıl başlanırsa tüm yılın öyle geçeceği diye de bir inanç vardır. Bunun doğru olup olmadığı görecelidir, yine de 2019'un daha fazla güzellik getireceğine inanarak başlangıcını da güzel geçirmek gerekir.

Taimiao

Taimiao, Çin'in eski çağlarında imparatorlar için yapılan tapınaklardır. Bu tapınaklar, Xia Hanedanı döneminde “dünya odası”, Shang Hanedanı döneminde “ulu oda”, Zhou Hanedanı zamanında “aydınlık oda” ve Qin ile Han Hanedanları'ndan itibaren de “Taimiao (imparatorluk tapınağı)”olarak adlandırılırlardı. Taimiao, önceleri kraliyet ailesinin atalarına tapınılan yerlerdi. Daha sonra kraliçe ve önemli işler başarmış devlet adamları da imparatorun onayı dahilinde burada anılmaya başlandı.

Taimiao dikdörtgen biçimindedir; güneyden kuzeye 475 metre, doğudan batıya 294 metre uzunluğunda dört kalın duvarla çevrilidir. Ön, orta ve arka olmak üzere üç büyük salonun oluşturduğu üç katı ve kapalı bir bahçesi bulunur. Ana salon tapınağın merkezinde yer alır, 11 oda genişliğindedir. Tapınağın yüzölçümü 2240 metrekaredir. Taimiao tapınaklarında her yeni yılda etkinlikler düzenlenir, bu etkinliklere katılarak yılbaşını farklı bir şekilde geçirebilirsiniz.

Büyük Çan Tapınağı

Büyük Çan Tapınağı (Dazhongsi) 2019'a girerken de çan çalma partisi düzenlemeye hazırlanıyor. Bu etkinlikte Beijing sakinleri tapınaktaki çanı çalarak yeni yıl için dilekler diliyorlar. 

Tapınak, Qing Hanedanı döneminde yağmur için dua edilen yer olarak kullanılırdı. Tapınak binasının içinde sonsuz mutluluk çanı asılıdır. 560 yıllık bir geçmişe sahip olan Büyük Çan Tapınağı, her yeni yıl akşamında yüzlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. 

Solana

Solar, İngilizcede “güneşle ilgili” anlamına gelir. Solana da su, romantizm ve hayalleri bir araya getiriyor. Parlak gün ışıkları, dingin göl suları, muhteşem mimarisi ve romantizm dolu patikaların yer aldığı şirin alışveriş parkıyla Solana, Asya'daki en büyük kent parkı konumunda.

Solana, Chaoyang Parkı'nın kuzeybatısındaki gölün kıyısında yer alan Avrupai bir alışveriş kasabasıdır. Her yıl aralık ayından bir sonraki yılın mart ayına kadar yeni yıl, Bahar Bayramı, Sevgililer Günü gibi önemli günlerde renkli etkinliklere sahne olur. Bu yıl da 31 Aralık gecesi Solana'nın parlak ışıkları sokakları dolduracak.

Çin Milenyum Anıtı

“Beijing'in Işığı” yeni yıla girerken geri sayımın yapıldığı, yeni yılı simgeleyen bir etkinliktir. Mekanı Çin Milenyum Anıtı'dır. Saatler 00.00'ı gösterdiğinde anıttan gökyüzüne lazerle 11 metrelik ışık tutulur, Beijing'in farklı noktalarından bu çarpıcı görüntüyü izlemek mümkün.

Çin Milenyum Anıtı, güneş saati şeklindeki bir anıttır. Tian'anmen Kulesi'ne uzaklığı 6500 metredir. Dünya Sanat Müzesi de bu yapının merkezinde yer alır. Çin'in ilk dünya sanatları müzesi, dünya medeniyetlerini tanıtmak, kültürel iletişimi ilerletmek, sanat eğitimini yaygınlaştırmak ve halklara hizmet etmeyi misyon edinmiştir.

2018'i umutla uğurlarken, ama 2019'u neşe ile kucaklayalım!


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor