Mabet ağacı cenneti: Jiangdong

2018-12-20 09:40:51

Çin'in Yunnan eyaletinde yer alan Jiangdong köyü, 30 bin mabet ağacıyla sonbaharın altın tonlarından bir orman oluşturuyor.

Jiangdong köyünü çevreleyen çoğu 500 yıldan daha yaşlı 30 bini aşkın mabet ağacı yılın sonlarına doğru altın rengine bürünüyor. Yunnan eyaletinin batısında bulunan Tengchong kentine 40 km mesafedeki bölgede dikili ağaçların göz kamaştırıcı manzarası her yıl binlerce turist çekiyor.

Köy, uzaktan bakıldığında mabet ağacı ormanı gibi görünüyor.

Volkanik kayalar kullanılarak inşa edilen alçak ve siyah duvarlarıyla geleneksel mimari özellikler taşıyan köy sakinlerinin konutları, dar sokaklarla birbirine bağlı durumda. Uzun mabet ağaçları, sonbaharda sarı yapraklarıyla çatıları ve bahçeleri kaplıyor.

Bu ağaçların yetişmesi son derece uzun zaman aldığından eski günlerde yeni evlenen her çift bahçesine ya da tarlasına mutlaka bir mabet ağacı dikerdi. Ağaçlar meyve vermeye başladığında çiftler yaşlanmış olur ve ağaçların meyvelerini satarak geçimlerini sağlayabilirlerdi. Mabet ağaçlarından toplanan meyveler adetlere göre ailelerin mülkleri kabul edilir ve gelecek nesillere miras olarak bırakılırdı.

Köy eskiden tenhada kalmış yoksul bir yerdi, ancak güzelliği bir grup profesyonel fotoğrafçı tarafından keşfedildi. Yerel hükümet de bunu bir fırsat olarak görüp turizmi geliştirmek amacıyla 2008 yılında kapsamlı bir projeyi uygulamaya koydu. Proje çerçevesinde köyün koşulları düzeltilip altyapı tesisleri iyileştirilerek daha çok turist çekilmesi planlandı. Bundan önce köylüler su, elektrik ve yol sıkıntısı çekmekteydiler.

Yerel yönetim, ayrıca köylüleri de turistler için restoran ve konaklama yerleri açmaya teşvik etmek maksadıyla finansman desteğinde bulundu. Son yıllarda turizm geliştikçe köylüler de mabet ağaçlarının meyvelerinden daha çok ürün ortaya koydular.

Örneğin, şu anda mabet ağaçlarının fıstıklarıyla yapılan tavuk yemeği, yöreye özgü en ünlü lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Ağacın meyvelerinden ve çiçeklerinden yapılan çeşitli atıştırmalıklar da kilogramı 200 yuana satın alınabiliyor. Hatta ağaçların yaprakları kullanılarak yapılan şapkalar, dekoratif eşyalar da turistlere satılıyor.

Yerel bir sosyal derneğin direktörü Huang Chaojin'in verdiği bilgilere göre, köyde 150'den fazla tarım-eğlence işi başlatıldı, köy sakinleri evlerinin yanında yöreye özgü ürünleri sattıkları dükkanlar açtılar. Köyde geçen yıl elde edilen turizm geliri 60 milyon yuanı buldu, köylülerin ortalama geliri de 12 bin yuana ulaştı.

Eko-turizmin köylülerin hayatını değiştirdiğini söyleyen Huang, 2010 yılında 4 bin nüfuslu köyde fakirlik sınırının altında geliri olan 2500 kişinin yoksulluktan kurtulduğunu dile getirdi. Bu yıl yoksul nüfus 105 kişiye kadar indi.

Yerel hükümetin turizmi geliştirirken mabet ağaçlarının, bilhassa yaşlı olanlarının korunmasını da öncelik olarak gördüğüne dikkat çeken Huang, çalışmalarıyla ilgili olarak şunları da sözlerine ekledi:

“Şimdi köylüler mabet ağaçlarının nimetleri için minnettarlar. Ayrıca evlerini yenilerken ya da inşa ederken en genci 100 yaşında olan mabet ağaçlarına zarar vermekten kaçınıyorlar.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor