Çin'in kayak merkezi Jilin'de sezon açıldı

2018-12-05 20:36:48

Çin'in güneydoğu eyaleti Jilin, meşhur kaplıcalarının yanı sıra ülkenin en popüler kayak merkezi olarak da biliniyor. Bu nedenle kayak tutkunları için kışın Çin'de gidilebilecek adreslerin başında Jilin geliyor.

Güneydoğu eyaletine bu ayın başında ilk kar düştü. Yoğun kar yağışıyla birlikte Beidahu ve Changbai Dağı gibi Jilin'in çok sayıda kayak tesisi 11 Kasım'da sezonun açıldığını, çeşitli aktiviteler ve kutlamalarla bu yılın kış mevsimini karşılamaya hazır olduklarını ilan ettiler. Kayak tesislerinde kış sezonu kasım ayından gelecek yılın mart ayına kadar devam ediyor.

Eyalette düşük sıcaklıklar, kış sporları için uygun koşulları yaratarak hem yerli hem de yabancı turistleri cezbediyor. Bu açıdan yerel tatil tesisleri için de önemli.

Örneğin, Vanke Songhua Gölü Tesisleri bu yılın kış sezonunda 450 bin ziyaretçi ağırlamayı bekliyor. 2017-2018 sezonunda tesislerde dünyanın dört bir köşesinden gelen 340 bin kayak tutkunu ağırlanmıştı.

Jilin Kültür ve Turizm Birimi'nden elde edilen istatistiklere göre, Kasım 2016-Mart 2017 döneminde eyaleti 62 milyon turist ziyaret etti. Bu dönemde elde edilen turizm geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27,12 artarak 116 milyar yuana (16,72 milyar ABD Doları) ulaştı.

Jilin, yüksek kaliteli tesisleri ve zengin kar ve buz kaynakları ile Çin'in kış sporları sahasında uzun süredir önemli bir oyuncu konumunda.

Eyalette ülkenin en güzel iri kar taneciklerinin ve ince karların olduğu, bir başka deyişle kayak tutkunlarının en sevdiği yerler bulunuyor. Eyalet, aynı zamanda Çin'in en büyük kayak merkezi ve kayak yarışlarına hazırlık için en iyi kursların bulunduğu bölge.

Beishan Dağı Kayak Tesisi, Asya'nın dört mevsim açık ülkeler arası ilk kayak tesisi. Dünyada Finlandiya, İsveç ve Almanya olmak üzere yalnızca üç ülkede dört mevsim açık uluslararası kayak merkezleri bulunuyor. Beishan Dağı Kayak Merkezi de bu tesislerin dördüncüsünü oluşturuyor.

Eyalette ayrıca Çin'in tek doğal kayak alanı, Changbai Dağı'nda bulunuyor. Kayakçılar teleferik olmadan yol dışı araçlarla dağın zirvesine çıkabiliyorlar.

Tesis, çok sayıda kayak hattı açarak her seviyedeki kayakçılara uygun farklı yokuşlar da sağlıyor. Kayak yapamayanlar için ise motorlu kızak seçeneği mevcut.

Kayağın dışında kaplıcaları ile de ünlü olan Jilin'de turizm ekonominin önemli bir payandası haline geldi. Bu nedenle eyaletin eski sanayii üslerinin dönüşümüne ve turizmin geliştirilmesine büyük önem veriliyor.

2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nın Çin'de düzenlenecek olmasıyla da eyalete ilginin artacağı öngörülüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor