Guiyang, Çin'in en kaliteli turistik kentlerinden seçildi

2018-11-28 09:54:12

Guiyang, Çin'in en kaliteli turistik kentlerinden biri seçildi.

17 Kasım'da Shanghai'da düzenlenen 2018 Yangtze Nehri Kültür, Turizm ve Kalkınma Forumu'nda Çin'in en kaliteli turistik kentleri listesi hazırlandı. Guiyang bu listede Shanghai, Kunming ve Xuzhou ile birlikte ilk sıralarda yer aldı.

Söz konusu forum, bölgesel karakteristiklere sahip turizm işbirliği ve değişim platformu işlevi görüyor. Yıllık belirlenen en iyi turistik kentler listesi, profesyonel ve otoriter sesiyle tanınan China National Travel dergisi tarafından hazırlandı.

Forumda, üçüncü kez hazırlanan bu liste kapsamında en kaliteli turistik kentlere ek olarak beş alanda daha 24 ödül dağıtıldı.

Guiyang, sahip olduğu yoğun etnik kültürü, elverişli ulaşım koşulları, göz alıcı doğal güzellikleri ve ılıman iklimiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda. Guizhou eyaletinin merkez kenti olan Guiyang, eyaletin siyaset, ekonomi, kültür, bilim, eğitim ve ulaşım merkezi konumunda. Kent, aynı zamanda Çin'in güneybatı kesiminin iletişim, endüstri ve turizm hizmetleri üssü olarak biliniyor.

Eğlence ve tatile imkan veren koşulları ile entegre ulaştırma olanaklarına dayanarak büyük veri platformları kuran Guizhou, turizmin gelişmesi için gereken her şeyi bünyesinde barındırıyor.

Guiyang 2002 yılında döngüsel ekonominin birinci ulusal ekolojik kenti seçildi, 2004 yılında Ulusal Orman Kenti unvanına layık görüldü, 2007'de ise Çin'in tatil köyü ilan edildi, son olarak da 2016'da dünyanın en popüler 100 tatil köyü arasında ilk ona girdi.

Dokuz yıldır arka arkaya başarıyla gerçekleştirilen Küresel Guiyang Eko-Forumu, hem Çin içinde hem de dışında ekolojik medeniyet inşasını ilerletmede önemli rol oynamakta.

Guiyang, ekolojik ortamını geliştirmek için çabalarını sürdürüp turizm kenti olma yolunda ilerlerken endüstriyel altyapısını ve kalkınma avantajlarını da hazırlıyor.

Kent, bu yılın ocak-ağustos döneminde 126 milyon turisti ağırladı. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,6 arttı. Elde edilen turizm geliri ise yüzde 32,38 yükselerek 160 milyar yuan (23 milyar ABD Doları) oldu.

Guiyang'da nereleri görmeli?

Turizm bakımından gelişmiş olan ve her yıl milyonlarca turist ağırlayan Guiyang'a yolunuz düşerse nasıl bir güzergah izlemeniz ve hangi mekanlara gitmeniz gerekiyor? Bu sorunun yanıtı için öncelikle kentin ve hatta eyaletin öne çıkan özelliklerine göz atılmalı.

Guizhou etnik grup çeşitliliğiyle biliniyor. Dolayısıyla Çin'de yaşayan azınlıkların kültürünü öğrenmek, onların günlük yaşamlarına tanıklık etmek için şehirlerden ziyade kırsal bölgelere ve etnik özerk bölgelere gitmelisiniz. Örneğin Qiandongnan Miao ve Dong Özerk Bölgesi'ndeki köyler, geleneksel kültürlerini bugün bile yaşatmaktalar. Gezi tarihinizi burada düzenlenen çeşitli yerel festivallere denk getirip bölgeye has adetleri öğrenebilir, yöresel lezzetleri tadabilir ve aynı zamanda Qiandongnan'ın doğal güzelliklerinde huzuru bulabilirsiniz.

Bunun dışında Guiyang'da yoğun olarak yaşayan azınlıkların başında Miao ve Bouyi geliyor. Kentte gezebileceğiniz en meşhur yerler arasında ise Jiaxu Kalesi, Qingyan antik kenti, Hongfeng Gölü, Tianhe Gölü Manzara Bölgesi, Guizhou Eyalet Müzesi, Nanjiang Büyük Kanyonu ve Baihua Gölü yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor