Kaplıca kenti Jinan

2018-11-15 14:56:58

Yüzyılı aşkın bir süre önce yazar Liu E, Lao Can'ın Seyahatnamesi adlı romanında Jinan'ı “her bahçesinden kaplıca köpüren, her evi salkım söğütleriyle çevrili” diye tarif etmiştir.

Çin'in Shandong eyaletinin merkez kenti Jinan'daki kaplıcalar, kentin en önemli simgelerinden biri. Aynı zamanda yerel halkın hayatının da büyük bir kısmını oluşturuyor.

Jinan'ın kaplıcaları eski kenti ve Daming Gölü'nü çevreleyen kale hendeğinin etrafında beş kilometrelik bir alanı kaplıyor. Bir saatlik bot turuna 100 yuan harcayarak hendek kıyısında yer alan beş turistik alanı gezmek mümkün. Bu alanlar Kara Kaplan Kaplıcası, Kaplıca Kenti Meydanı, Baotu Ilıcası, Beş Ejder Havuzu ve Daming Gölü.

Kara Kaplan Kaplıcası 3 metre derinliğinde ve 1,7 metre genişliğinde doğal bir mağarayı kapsıyor. İsmi ise sıcak suyun kaplan başlı taşlardan fışkırırken çıkardığı kükremeyi andıran sesten geliyor.

Peri Kaplıcası, Agat Kaplıcası ve Ut Kaplıcası dahil olmak üzere Kara Kaplan Kaplıcası 10'un üzerinde ılıcayı çevreler.

Peri Kaplıcası'nın adı ise halk arasındaki bir hikayeden kaynaklanıyor. Hikayede dokuz peri, bu kaplıcanın sularında yıkanır ve kaplıcayı o kadar sever ki buradan ayrılmak istemez.

Baotu Ilıcası, Jinan'ın en ünlü kaplıca alanıdır. Yer altı suları üç noktadan çaydanlıkta kaynar gibi yüzeye çıkmaktadır. Tarihi kayıtlara göre bu kaplıca, aynı isimle eskiden beri bilinmekte ve 3,543 yıldır kaynamaktadır.

Kaplıca sularının sıcaklığı sensörlerle ölçülür ve günlük olarak halka bildirilir. Yağmur suları ve su muhafaza çabaları neticesinde kaplıcanın sıcaklığı yıllık ortalama 28 derecedir.

Koyu yeşil renkli kaplıcalar kışın da dahil tüm yıl boyunca 18 derecedir.

Baotu Ilıcası'nın bahçesinde eski kameriyeler, köprüler ve pagodalar da bulunur. Bölgenin manzarası, pek çok yazar ve sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur.


Qing Hanedanı İmparatoru Kangxi, “taşkın akan su” anlamına gelen “ji tuan” karakterlerini Baotu Ilıcası'nın yanındaki bir taşa yazmıştır. Hemen yakınındaki bir kameriyede de şair Li Qingzhao ile ilgili bir yazıt vardır. Bu yazıtta şairin burada yaşadığı dönemlerde saçlarını tararken kaplıca sularını ayna olarak kullandığı anlatılır.

Baotu Ilıcası, Qushuiting Sokağı'na 20 dakika yürüme mesafesindedir. Qushuiting Sokağı, merkezinden kaplıca sularının geçtiği geleneksel bahçelerle çevrili bir yoldur.

Sokaktaki ilgi çekici unsurlardan biri tezgahlarda satılan “da wan cha”, yani büyük kasede çaydır. Bardağı 2 yuana satılan çay, kaynak suları kullanılarak yapılmaktadır.

Furong Pasajı'nda Jinan ve Çin'in diğer bölgelerinden yöresel yemekleri de tadabilirsiniz. Pasajdan kısa bir yürüyüş mesafesindeki Qushuiting Sokağı'nın sonuna gittiğinizde karşınıza 53 hektarlık Daming Gölü çıkacaktır.

30'un üzerinde sayıda tapınak, kameriye ve köprü gölün etrafında dizilidir. Aralarında en kutsal kabul edilen tapınaklar Ming Hanedanı (1368-1644)  zamanındaki bahçelerin tarzında inşa edilmiş Tiexuan Tapınağı ile Yuan Hanedanı'ndan kalma Beiji Taoist Tapınağı'dır.

Jinan'ın kaplıca kültürüne modern bir dokunuş, karekodlar. Karekodları taratarak kentin civarındaki 100 içme suyu kaynağını bulabilir ve Shunjing adlı kuyudan çıkarılan arındırılmış 250 mililitrelik suları alabilirsiniz. Bir kişi bir günde karekodları 10 kez taratma hakkına sahip.

Gitmek isterseniz:

Beijing-Shanghai hızlı tren hattı ile Jinan'a gidebilirsiniz. Hızlı trenle Beijing'den Jinan'a yolculuk iki saati aşkın bir süreye tekabül ediyor. Kara Kaplan Kaplıcası ve Daming Gölü'ne girişler ücretsiz. Baotu Ilıcası ise 40 yuan giriş ücreti talep ediyor. Kaplıcaların etrafındaki lüks veya butik otellerde kalabilirsiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor