Kadim İpek Yolu'nun boğazı: Dunhuang

2018-11-08 10:27:01

Dunhuang, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin ortak anısını canlandırmaya yardım ediyor.

Dunhuang'da yer alan duvar resimleri, renkli heykeller, 3D ile hazırlanan görseller ve dijital teknolojinin kullanımı kadim İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını sağlıyor.

Han Hanedanı (M.Ö. 206-M.S. 220) döneminde Dunhuang, Merkezi Krallık'ı Batı Bölgeleri (günümüzde Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi) ile birbirine bağlayan boğaz işlevi görmekteydi.

Dunhuang, İpek Yolu üzerinde bulunan ünlü bir kentti. Dunhuang Mogao Mağaraları ise 1987 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine alındı.

Mogao Mağaraları, tarihi kayıtlara göre 366 yılında inşa edilmeye başladı ve inşa çalışmaları bin yıl sürdü. Gansu eyaletinde yer alan Dunhuang vahasının güneydoğusundaki Mogao Mağaraları, dünyada Budist sanatın en geniş, en zengin ve en uzun süre kullanılan evi konumunda. Bin Buda Mağaraları adı da verilen Mogao, İpek Yolu üzerinde stratejik bir noktada bulunmakta. Mogao; ticaretin olduğu kadar farklı kültürlerin de kavşağındadır.


Doğal koşullar nedeniyle zarar görüp insanlar yüzünden şekillerini zamanla kaybetmiş olsa da Mogao, duvar resimleri ve renkli heykellerle dolu 492 mağaradan oluşmaktadır. Bu mağaralarda 2 bini aşkın renkli heykel ve 45 bin metrekarelik duvar resimleri yer almaktadır. Toprak heykellerin boyutları değişmektedir, en büyüğü 33 metre yüksekliğinde, en küçüğü ise 10 cm'dir.


Mogao Mağaraları, Çin'in Sui, Tang ve Song Hanedanları gibi eski dönemlerine tanıklık etmiştir. Ayrıca ülkenin kuzeybatı kesiminde Budist sanatının nasıl evrim geçirdiğine de kanıt sunmaktadır. Çin'in batısında günlük giyim, etnik ilişkiler, din, sanat, kültür, ekonomi ve ortaçağ siyasetinin farklı yönlerini gösteren bol miktarda materyal sağlaması nedeniyle de eşsiz tarihi değere sahiptir.


Dunhuang'ın benzersiz sanatsal tarzı, yalnızca Çinlilerinin geleneklerinden türemiyor veya antik Hindistan ile Gandharan adetlerinden özümsenen sanatsal stillerden oluşmuyor.  Dunhuang'daki eski çağlara ait sanat tarzı, Çin'in etnik gruplarının sanat tarzlarının harmanlanmış hali. Budist kaya oyma sanatının önemli bir örneği olan Mogao Mağaraları Çin, Orta Asya ve Hindistan arasındaki sanatsal değişimlerde belirleyici bir yol oynamıştır.

Bu arada Wang Chaoge'nın yönetmen koltuğunda oturduğu televizyon dizisi “Yeniden Dunhuang”, Dunhuang bölgesinin ününü artırmasında büyük rol oynadı. Dizi, izleyiciyi 2 bin yıl öncesine götürüyor ve Dunhuang'ın kültürel miraslarını koruma çağrısı yapıyor.


Mogao, geniş olup sayısız mağaradan oluşsa da her bir mağaranın boyutu aslında oldukça küçük. Mağaraların yüzde 85'inden fazlası 25 metrekareden daha küçük ve renkli heykeller ile duvar resimlerinin çoğu çamur, odun ve buğday samanı gibi hassas maddelerden yapılmış. 15 kişi böyle küçük bir mağarada 10 dakikadan fazla kalırsa ortam sıcaklığı 5 derece yükselir ve karbondioksit yoğunluğu büyük oranda artar. Bu demek oluyor ki, çok sayıda turistin ziyareti, mağaradaki heykeller ve duvar resimlerinin çabuk yaşlanmasına neden olacak. Bu nedenle Dunhuang'da günlük turist sayısı kısıtlaması gibi bir dizi tedbirler alınd.

Beş yıl evvel Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin öne sürülmesiyle Dunhuang, yeniden İpek Yolu'nun odağı haline geldi ve daha çok turist çekmeye başladı. Dunhuang sayesinde Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkeler kadim İpek Yolu'ndaki ortak anılarını bir nevi yeniden canlandırıyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor