Yugong ruhu ile zirveye çıkmak

2018-11-01 09:43:45

Bir dağ, ev sahipliği yaptığı yerel adetleri, Taoist kültürü ve nefes kesen manzarasıyla pek çok turistin ilgisini çekiyor

Çinlilerin çoğu daha ilkokul öğrencisiyken Dağları Yerinden Eden Aptal Yaşlı Adam adlı klasik hikâyeyi mutlaka öğreniyor. Hikâyede 90 yaşındaki bir adam yoluna çıkan iki dağı yerinden etme girişiminde bulunur, fakat bu amacına doğru fazla yol kat edemez ve işi çocuklarına devreder. Yine de yaşlı adamın azmi tanrıları etkiler ve dileği gerçekleşir.

O dağlardan biri Henan eyaletinin Jiyuan kentinde bulunan Wangwu Dağı'dır. Wangwu Dağı, sonbaharda sarı ve kırmızı yapraklarla kaplanır.

UNESCO tarafından 2006 yılında dünyanın jeolojik parkı olarak adlandırılan Wangwu Dağı, 270 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. 1715 metre yüksekliğindeki dağda pek çok Taoist tapınak yer alıyor.

Buraya gelen ziyaretçilerin büyük bir kısmı Yugong ruhunu hissetmek için yola çıkıyorlar. Yugong, meşhur hikâyedeki yaşlı adamın ismi.

Hikâyenin, Savaşan Devletler döneminde (M.Ö. 475- M. Ö. 221) yaşayan yazarı, bölgede bir yol inşa etmek için çaba gösteren bir adamın gerçek öyküsünden esinlendi.

Hikaye, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu Maozedong'un 1945 yılında emperyalizm ve feodalizme karşı kolektif eyleme geçme çağrısı yaptığı sırada alıntılamasından sonra popülarite kazandı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping de 2012 yılında düzenlenen Çin Komünist Partisi'nin 18. Kongresi esnasında hikâyeyi paylaştı. Xi, hikâyeye ayrıca 2014 yılında gerçekleştirilen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Beijing Zirvesi'nde ülkeler arası bağlanırlık konusundan söz ederken değindi. Çin Cumhurbaşkanı, 2015 yılında yoksulluğun bitirilmesi konulu konuşmasında da yine aynı hikâyeyi paylaştı.

Dağda yer alan bir dinlence yeri, Yugong ruhuyla ilgili farkındalığın artmasıyla birlikte daha çok turist çekmeye başladı. Vatanseverlik eğitiminin verildiği bir tesis de mayıs ayında hizmete açıldı. 

Tatil yerinin yetkilisi, bu ayın başında Kızıl Ordu üniformalarıyla gelen hükümet görevlileri ve şirket çalışanlarını ağırladıklarını söyledi.


Mekânda ziyaretçilerin baş kahraman olan yaşlı adamın hikâyesini daha iyi deneyimlemeleri için Yugong'un hayatından izler taşıyan müzeler, filmler ve gölge oyunları da hazırlandı. Üstelik “dağı yerinden etmek” nasıl bir duygu öğrenmek isteyenler için direkler ve el arabaları da mevcut.

Yakın zamanda tatil yerine 300 standart oda eklenecek. Ayrıca 10 bin kişi kapasiteli bir konferans salonu da inşa edilecek.

Dağın eteklerinden yukarı çıkıldıkça Yangtai Sarayı'nın yanındaki servi ağaçları görülebilir. Yangtai Sarayı, Henan'da yer alan ve Ming Hanedanı (1368-1644) dönemine ait en eski olduğu düşünülen ahşap yapıya sahip. Buradaki Taoist salonunda dua edenler ve tütsü yakanları görebilirsiniz. Sarayın içindeki kaplamalar, ejderha ve diğer mitolojik kahramanlarla dolu.

Saraydan çıktığınızda sizi çok kısa bir sürede dağın zirvesine götürebilecek fünikülere binebilirsiniz. Eğer saraydan zirveye tırmanmak isterseniz de yaklaşık 2 saat harcamanız gerekecek. Dağın zirvesi, özellikle soğuk günlerde sabahları sislerle kaplı durumda. Buradan görülen tepelerin manzarası, bilhassa sis dağıldığında muhteşem.

Ayrıca zirvedeki tapınağın etrafında dolaşan maymunları da görebilirsiniz. İnsanlarla bir arada olmak onları rahatsız etmiyor.

Şu sıralar dağın eteğine yerel kültürü tanımanıza imkân verecek bir sokak inşa edilmekte. Proje tamamlandığında bu sokakta yemek, yoga, taichi ve geleneksel Çin tıbbı unsurlarını bir arada bulabilirsiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor