Guizhou'nun Han kültürüyle dolu adası: Longli

2018-10-25 18:59:45

Guizhou eyaletinin Qiandongnan Miao ve Dong Özerk Bölgesi'nde bulunan Jinping ilçesinin güneybatı ucunda yer alan Longli, farklı etnik grupların yoğun olarak yaşadığı Güney Çin'de Han kültürünün korunduğu tek antik askeri kenttir.

Eski çağlarda askeri bir depo olarak kullanılan Longli, 600 yıllık bir tarihe sahiptir. Kentte Ming (1368-1644) ve Qing (1644-1912) Hanedanları döneminden kalma sivil yerleşim konutlarının kalıntıları bugün bile korunmuş haldedir.

Bugünkü Longli sakinleri, Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde İmparator Zhu Yuanzhang'ın bölgede yaşayan Miao ve Dong etnik grupları tarafından başlatılan isyanı bastırmak üzere gönderdiği askeri birliklerin soyundan geliyorlar.

Askerler, İmparator Zhu Yuanzhang'ın memleketi olan Anhui ve Jiangxi'den gelmişlerdi. Bu bölge, Han kültürünün baskın olduğu bir yerleşim yeriydi. Bu nedenle Longli'ye taşınan Jiangnan'ın gelenekleri ve Yangtze Nehri'nin güneyinde görülen adetler bugün bile yaşatılmaktadır.

Çin'in ünlü yazarlarından biri olan Yu Qiuyu, bu kasabayı, “Han kültürünün izole adası” olarak adlandırmıştır.

Longli'de eski nesillerden bugünlere ulaşan kültür genel olarak Han kültürüdür. Konfüçyanizm, Budizm ve Taoizm bu bölgede kök salmışlar, aynı zamanda yerel Miao ve Dong kültürleriyle de kaynaşmışlardır.

Yüzyıllar geçtikçe Longli'de Han kültürü ile Miao ve Dong kültürleri birbiriyle çarpışmış veya iç içe geçmiştir. Böylece Merkezi Ova kültüründen ve yerel kültürden daha farklı bir alt kültür grubu ortaya çıkmıştır. Burada, etnik grupların bölgesinde Han kültür topluluğu kendine yer edinmiştir.

Longli'deki mimari şekiller ve binalarda kullanılan sanatsal teknikler Anhui mimarisinin özelliklerini taşır. Anhui eyaletindeki yapıların göze çarpan özellikleri beyaz duvarlar, siyah kiremitler ve bindirme taş merdivenlerdir. Bunun yanı sıra kentteki binalar Miao ve Dong kültürlerinin etkisinde kalındığı için göz kamaştırıcı renklere boyanmıştır.

Turistler Longli'de ayrıca maddi olmayan kültür miraslarını da keşfedebilirler. Bunlardan en ünlü olanı yüzü boyalı ejder dansıdır. Özellikle Fener Bayramı sırasında insanlar kilometrelerce uzaktan bu dansı izlemek için Longli'ye gelirler. Ejder dansçıları, boyalı yüzleriyle dans performansı sergilerler; gösteri esnasında ejderi çekebilmek için onu kuyruğundan yakalarcasına figürler ortaya koyarlar. Bu, Çin'de nadir görülen bir dans türüdür.

Longli'de artık askeri karargâh birimi bulunmuyor. Fakat Longli'ye gelmek, zaman tünelinde yürüyüşe çıkmak ve 600 yıl öncesine ait yaşam ayaklarının altında yürümek gibi bir hissiyat veriyor. Burası, doğa ile insanlığın, tarih ile gerçeğin mükemmel bir şekilde birbirine nüfuz ettiği bir yer. Guizhou, farklı etnik grupların bir arada yoğun şekilde yaşadıkları bir eyalet olması sebebiyle her yıl binlerce turist çekiyor. Fakat eyaletin bir de çok öne çıkmayan bir yönünü Longli'de keşfedebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse azınlıkların yanı sıra Han kültürünün farklı bir yüzünü görmek için Longli'ye uğramalısınız.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor