Karayolu seyahati Xinjiang'ın ihtişamını ortaya çıkarıyor (2)

2018-10-11 08:06:59

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin doğal güzelliğini, özgün ve zengin kültürünü keşfetmenin en iyi yollarından biri şahsi otomobilinizle karayolu üzerinden seyahat etmeniz.

Yerel turizm araştırma enstitüsünün yakın zamanda paylaştığı 10 güzergah Xinjiang'ı karayolu üzerinden keşfetmek isteyenler için harika bir rehber.

Xinjiang, farklı kültürel renklerin bir arada olduğu bir bölge. Uygur kültürünü tanımak ve kadim İpek Yolu'nun izlerini bulmak için rotanızı güneye çevirebilirsiniz. Güney Xinjiang'daki yolların çoğu Çin'i Asya'nın orta kesimi ile bağlayan eski ticaret yolları boyunca inşa edildi.

Xinjiang'da bugün bile İpek Yolu'nu hissedebilirsiniz. Aksu'da yer alan Kuqa ilçesi İpek Yolu'nun miraslarından naan ekmeği ile ünlü. Han Hanedanı (M. Ö. 206-M. S. 220) döneminde bir krallık olan Kuqa'dan geçen seyahat severler bu noktada kumanyalarını hazırlamalılar, zira yiyecek bulabilecekleri bir sonraki nokta oldukça uzak bir mesafede.

Kuqa Xinjiang'ın güneyinde yer alan ve İpek Yolu'nun tarihi ile dolu olan ilçelerden biri. Kuqa üzerinden otomobilinizle seyahat ederek Çin'deki en büyük çölün, Taklamakan Çölü'nün sınırları boyunca sıralanmış eski krallıkları geçerek zamanda geriye doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

Tanrı Dağıları'nın doğu kesimi

9 gün, 2,500 km

Görülecek yerler:

Jiangbulake

Xinjiang'da hasat zamanı dev tarlalardaki buğdaylar, çayırların farklı tonları ve yüksek rakımlı alanlardaki ormanlar, Jaingbulake'ı bir altın ve yeşil denizine dönüştürüyor. Kazak dilinde kelime anlamı “kutsal kaynak” olan Jiangbulake'da yaşayan halk, 2 bin yıldan fazla bir süredir bölgedeki dağların yakınlarında buğday yetiştiriyor. 

Yiwu çöl kavağı ormanı

Yiwu'da bulunan çöl kavağı ormanı, binlerce yıllık sert iklim ortamında garip şekiller almış ağaçlarıyla ünlü. Ağaçların bazıları 4 bin yaşından büyük. Burası, Çin'deki en geniş çöl kavağı ormanı. Ağaçların yaprakları altın rengine döndüğü zaman ziyaret edilmeye en uygun sezon. 

Yargul antik kenti

2 bin yıllık geçmişiyle Yargul, Çin'deki en iyi korunmuş antik şehirlerden biri. Kerpiç binaların kalıntılarından halen tapınaklar, sivil konutları ve hükümet ofislerinin özellikleri anlaşılıyor.

Xinjiang'ın güney kesimi

8 gün, 2,465 km

Görülecek yerler:

Bayinbuluk çayırı

Bayinbuluk, Moğolcada “bereketli su kaynağı” anlamına geliyor. Çin'deki en büyük ikinci çayır olan Bayinbuluk'ın orta kısmından sarmal bir nehir akıyor. Burası aynı zamanda kuğuların yaşadığı en yüksek rakımlı bölge olma özelliği taşıyor. Her yıl karlar eridiğinde ve çiçekler açtığında binlerce kuğu ve diğer tür kuşlar Hindistan ve Afrika'dan buraya göç ediyorlar.

Kuqa Büyük Kanyonu

Kanyondaki kırmızı kumtaşlarından duvarlar her köşede kıvrılarak ışığı farklı şekillerde yansıtıyor. Bazıları, kanyonu ABD'nin Arizona eyaletinde yer alan Antelope Kanyonu'na benzetiyor. Buraya gelmek için en uygun zaman öğle saatleri, yani tam da güneş ışıklarının “altın saati”nde olduğu dönem.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor