Karayolu seyahati Xinjiang'ın ihtişamını ortaya çıkarıyor (1)

2018-10-04 10:04:17

Xinjiang'ın zengin kültürü ve eşsiz manzaralarıyla buluşmak için en iyi yöntemlerden biri şahsi aracınızla karayolu seyahatine çıkmak.

Yüzölçümü olarak Çin'in altıda birini kaplayan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi farklı etnik grupların bir arada yaşaması dolayısıyla zengin bir kültüre ve nefes kesici geniş manzaralara sahip bir yer. Bu nedenle karayolu üzerinden seyahat ederek bölgeyi keşfetmek için de mükemmel bir destinasyon.

Bölgedeki karayollarının son yıllarda hayli gelişmesi karayolu seyahatini çok sayıda kişi için cazip hale getirdi.

Xinjiang'ın yerlileri, denize gitmek haricinde bir kişinin ziyaret listesinde olabilecek her türlü seçeneğin memleketlerinde bulunmasıyla övünürler. Altın çölleri, muazzam kırmızıya çalan kanyonları, turkuaz yüksek ova gölleri ve karlarla kaplı dağlarıyla Xinjiang, CNN Travel tarafından Çin'in en gizli hazinelerinden biri olarak tanımlanıyor.

Tanrı Dağları (Tianshan) bölgeyi kuzey ve güney olmak üzere iki parçaya ayırdığından iki kesimde de farklı iklimler ve kültürler hüküm sürüyor.

Xinjiang'da Tanrı Dağları'nı kesen bazı kestirme yollar bulunuyor. Bu yollar aracılığıyla kuzeyden güneye veya tersi istikamette daha kısa sürede geçiş yapılabiliyor. Bu kestirme yolların içinde en bilineni  G217 otobanı. Kış mevsiminde kapalı olan ve 562,7 km uzunluğundaki G217, Xinjiang'ın kuzeyindeki Karamay kentinde yer alan Dushanzi'yi bölgenin güneyindeki Kuqa'ya bağlar.

Birçok kişi bu yolu Çin'in en güzel yolu diye adlandırıyor. Zira otoban, ziyaretçileri Tanrı Dağları'nın karlı başları üzerinden Kuqa Büyük Kanyonu ve geniş çayırlara ulaştırıyor.

Karayolu seyahatleri çoğu kişiyi geçmişe götürebilir, fakat şimdilerde daha fazla ziyaretçi karayolunda geçen sürenin aslında seyahatin en zevkli kısmı olabileceğini düşünüyor.

Xinjiang yerel turizm araştırmaları enstitüsü son günlerde Xinjiang'daki 10 karayolu seyahat güzergâhı yayınladı. Her bir güzergâh 6 ila 10 günde tamamlanıyor.

Kuzey Tianshan

8 gün, 2,243 km

Görülecek yerler:

Urho hayalet kenti

Urho'ya “hayalet kent” denmesinin sebebi kaya çıkıntılarının arasında eserek ıslık sesleri çıkaran güçlü rüzgârlar. China National Geographic'e göre Urho ülkedeki üç büyük yeryüzü şeklinden biri. Aynı zamanda pek çok ünlü film burada çekildi. Bu filmler arasında 2000 yılı Çin yapımı Kaplan ve Ejderha bulunuyor.

Kanas Gölü

Kanas Gölü, Çin ile Kazakistan sınırı arasında uzanıyor. Turkuaz renkli göl, ormanlar ve çayırlarla çevrili. Yerel halk tarafından “Tanrının Bahçesi” diye adlandırılan bu göl Çin'deki en güzel göllerden biri kabul ediliyor. Kanas'taki manzara sık sık Alpler ile kıyaslanıyor. Bazıları, 188 metre derinliğindeki gölün içinde bir “canavar” olduğuna inanıyor.

Tianshan Gölü

Alpimsi Tianshan Gölü, Buzul Çağı'nın dördüncü evresinde şekillendi. Ziyaretçiler gölün etrafındaki kalas geçitten ilerlerken Tianshan Dağları'ndan Bogda'nın manzarasının keyfini çıkarabilir.

Batı Tianshan

9 gün, 2,224 km

Görülecek yerler:

Sayram Gölü

“İpek Yolu'nun İncisi” olarak bilinen Sayram Gölü, Xinjiang'daki en büyük alpimsi göldür. Tianshan Dağları ile çevrili göl, bir havzanın içine yerleştirilmiş elmas gibi ışıldamaktadır. Yaz ve sonbaharda, suyun yüzeyi sakin ve ayna gibi berrakken ziyaret edilmesi en uygundur.

Tekes

Tekes, dünyada “bagua (Taoizm'de gerçeğin ilkelerini sembolize eden trigramdır)” şeklinde tasarlanan tek bölgedir. Bölgeyi kuş bakışı görebilmek için balona binebilirsiniz.

Narat Çayırı

Narat'ın Moğolcadaki kelime anlamı “gün ışıklarının ilk vurduğu yer”dir. Tianshan Dağları'nın kalbinde yer alan Narat, UNESCO Dünya Mirasları arasındadır. Çin'deki en ünlü çayırlık alanlardan biri olan Narat, dalgalı yokuşlara, heybetli zirvelere, verimli vadilere ve çapraz akan nehirlere sahiptir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor