Datong kentinin en iyileri-- 2

2018-07-19 10:12:02

Tarihi ve kültürel mirasları 100 bin yıl öncesine kadar uzanan, dünyanın en eski kentlerinden biri olan Datong'un en iyilerini keşif yolculuğuna devam ediyoruz.

Datong deyince akla Yungang Mağaraları, Gökteki Tapınak gibi ünlü mekanlar ile daoxiao eriştesi gibi yerel lezzetler geliyor.

Derler ki, Yungang Mağaraları'nı görmeden Datong'dan ayrılırsanız, Datong'u görmüş sayılmazsınız. Zira Yungang'ın, Datong'un geçmişinin, kültürünün en büyük simgesi olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle Datong turunuza Yungang Mağaraları'ndan başlayabilirsiniz.

Yungang Mağaraları'ndan sonra Datong'un keşfedilmeyi bekleyen en bilindik yerlerinden bir başkası da Huayan Tapınağı. 

Huayan Tapınağı, Çin'in Budist kültür tarihi ve mimarisinde önemli bir konumda olduğundan Datong'un en ünlü mekanlarının başında gelir.

Tapınak, Liao Hanedanı (907-1125) döneminde Huayan Okulu'nun Huayan Sutrasına göre inşa edilmiştir. Adını da Avatamsaka Sutra'dan alır, Çincesi ise Huayanjing'dir.

Tapınakta, Liao Hanedanı döneminden kalma 31 heykel görülebilir. Huayan Tapınağı'ndaki Buda heykellerinden tombul yüzlü zarif olanı “Doğu'nun Venüsü” olarak bilinir.

Shanhua Tapınağı da Çinli Budist kültürünün keşfedilebileceği mekanlardan biridir. Tapınak, Liao ve Jin hanedanları (1115-1234) döneminde inşa edilmiş ve mimari biçimi tam olarak günümüze ulaşmış en büyük dini mekanlardan biridir.  Üstelik ücretsiz giriş imkanı da bulunuyor.

Bunların haricinde Datong'da Ming Hanedanı'ndan (1368-1644) kalan Fahua Tapınağı, Yuantong Tapınağı ve Çin'deki en büyük cam sırlı duvar olan Dokuz Ejder Duvarı da seçenekler arasında.

Datong'un yer aldığı Shanxi eyaletinin yüzde 75'i dağlarla kaplıdır. Bu nedenle iyi bir tırmanıcı iseniz Shanxi sınırlarında bulunan dağları Datong turunuza ekleyebilirsiniz. Turistler arasında popüler bir yer olan Hengshan Dağı'nı listenizin başına eklemelisiniz. Çin'in Beş Büyük Dağı'ndan biri olan Hengshan Dağı, Zhou Hanedanı'ndan beri Taoistler tarafından kutsal sayılıyor.

Hengshan Dağı turistik bölgesine girdiğinizde dağın genel manzarasını seyretmenin en kısa yolu teleferik. Teleferik ile yalnızca 15 dakikada zirveye ulaşabiliyorsunuz. Hengshan Dağı'nın bulunduğu alandaki sıradağlara zirveden baktığınızda gizli oyuklarda saklı kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda tapınak görebilirsiniz.

Hengshan Dağı'ndaki turunuzun en önemli kısmı Gökteki Tapınak, diğer adıyla Xuankong Tapınağı olmalı. 1500 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Gökteki Tapınak, yer çekimine meydan okuyarak meşe destekler üzerinde Hengshan Dağı'nın dik bir yamacında tüm heybetiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Bu mühendislik harikası, Time dergisi tarafından da dünyanın en ilginç ve tehlikeli 10 yapısından biri seçildi. Tapınaktan içeri adımınızı attığınızda zemindeki tahtalardan gelen gıcırtılar hafif korkutucu olabilir, ancak şüphesiz pek çok kişiye unutulmaz bir deneyim sunacaktır.

Datong'da geçmiş ve gelecek aynı karede

Bir kenti keşfetmek için yalnızca geçmişine bakmak yeterli değildir, o kentin bugününe de bir göz atmak gerekir. Bunun için en doğru adres Datong Müzesi. 1959'da kurulan Datong Müzesi'nin yeni pavilyonu Yudong Yeni Bölgesi'nde 2014'te açıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor