Datong kentinin en iyileri

2018-07-12 09:13:02

Datong kentinden bahsedince muhtemelen akla ilk gelenler Yungang Mağaraları, Gökteki Tapınak ve kentin yöresel lezzetlerinden daoxiao eriştesi olacaktır.

Datong'a yolu düşen herkes aynı fikri paylaşır mı bilinmez, ancak bu hafta Datong kentiyle ilgili genel bilgileri sunup, kentin birçok seyahat tutkunundan tam not alan ve mutlaka görülmesi gereken en iyi mekanlarında hep birlikte bir tur atacağız.

Kuzey Wei Hanedanı'nın (386-534) başkenti olan Datong, sonraki yüzyıllarda zengin tarihi kaynakları ve kültürel miraslarıyla bir kültür merkezi olarak kaldı.

Bir rivayete göre kent efsanevi bir Anka kuşunun kırık kanadından doğmuştur, bu nedenle Datong kenti “Anka Kenti” olarak da bilinir.

Datong, Çin Devlet Konseyi tarafından belirlenen 24 ünlü tarihi ve kültürel şehirden biridir ve bu şehirler arasında Çin Seddi'nden sonra listede yer alan tek eski çağlardan kalma kenttir. Çinlilerin ataları yaklaşık 100 bin yıl önce Datong'a yerleşmişler ve arkalarında sayısız kültür mirası bırakmışlar. Bu miraslar, Yontma Taş Devri'ne ait Xujiayao ve Qingciyao alanlarında görülebilir.

Temiz hava kalitesi ve tarihi önemi nedeniyle Datong, Çin Spor Federasyonu tarafından “Çin'in İlk 10 Spor ve Eğlence Şehri”nden biri seçildi.

Şu anda, kültür merkezi Datong'da bir adet ulusal düzeyde 5A ve beş adet ulusal düzeyde 4A dereceli turistik mekan bulunuyor. Ayrıca merkezi hükümetin koruması altında 30'dan fazla mekan ile eyalet yönetimleri ve belediyelerce korunan 300 tarihi ve kültürel mekan bulunuyor.

Yungang'ı görmeyen Datong'a gelmiş sayılmaz

Kentin öne çıkan turistik alanlarından Yungang Mağaraları, bir dağın eteklerinde doğudan batıya bir km uzanan, Budist heykel koleksiyonuna sahip bir bölgedir. Aynı zamanda Çin'in grotto sanatının dört büyük hazinesinden biridir. Aralık 2001'de UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmıştır.

Nereye giderseniz gidin, mutlaka o yerin sembolü bir mekan göze çarpar. Örneğin, Xinjiang'a gidip de Kaşgar'ı görmezseniz, hatta Çin'e gelip de Çin Seddi'ni görmezseniz o yerlere gitmiş sayılmazsınız. Datong için bu sembolik mekan da Yungang Mağaraları. Bu söyleyiş kişiye göre elbette değişebilir, ancak Yungang Mağaraları'nın kentin evrim sürecindeki hayati rolü işte bu sözle yansıtılıyor: Datong'a gelip de Yungang Mağaraları'nı görmezseniz Datong'u görmüş sayılmazsınız.

252 mağara ve 51 bin heykelden oluşan Yungang, 18 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Yungang Mağaraları, Çin'in beşinci ve altıncı yüzyıllara ait Budist mağara sanatındaki üstün başarısını gözler önüne serer. Yungang'da bulunan ve Tan Yao tarafından yaratılan Beş Mağara, özenli planı ve tasarımıyla Çinli Budist sanatının zirveye çıktığı ilk dönemdeki klasik şaheserlerden birini oluşturur.

Datong kentinin dışında yer alan Yungang Mağaraları için seyahatinizin yarım gününü harcamanız gerekebilir. Bu nedenle o gün bu sıra dışı sanat eserini karelemek için erken kalkmalı ve fotoğraf makinenizi yanınıza almalısınız. Tabii,  bu arada  mağaraların içinde flaş kullanarak fotoğraf çekmenin yasak olduğunu da dikkate almalısınız.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor