Çin'in kültür ve doğa miraslarıyla randevu

2018-06-14 15:34:02

Çin Kültürel ve Doğal Miraslar Günü bu yıl 9 Haziran'da kutlandı.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığından edinilen bilgilere göre, ülke genelinde Kültürel ve Doğal Miraslar Günü nedeniyle 3 bin 700'den fazla etkinlik düzenlendi.

Çin hükümeti, geçen sene aldığı kararla haziran ayının ikinci cumartesi gününü kültür ve doğa mirasları günü olarak belirledi.

UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde Çin'den 52 mekan yer alıyor. Şimdi, bu mekanların 20'sine bir göz atalım ve gezileriniz için tüyoları paylaşalım.

1. Yazlık Saray

Asıl adı Qingyi Bahçesi olan Yazlık Saray, İmparator Qianlong tarafından annesinin doğum gününü kutlamak için 1750 yılında inşa edilen bir imparatorluk bahçesi. Son birkaç yüzyılda imparatorlar ve imparatoriçeler, günümüzde estetik değeri çok yüksek olan bu mekanı dinlenmek için kullanıyorlardı.

Çin tarzı bahçe tasarımlarının yaratıcılığını ortaya koyan Yazlık Saray, insan ve doğanın uyumlu çalışmasını bünyesinde barındırıyor.

Yazlık Saray Kasım 1998'de UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne eklendi.

2. Potala Sarayı, Lhasa

Dalai Lama'nın kışlık sarayı Potala, Tibet Budizmi'nin bir sembolü olmakla beraber 7. yüzyıldan beri Tibet'in geleneksel idaresinde merkezi role sahiptir.

Potala Sarayı, Lhasa Vadisi'nin merkezinde yer alan Kırmızı Dağ'ın üzerinde deniz seviyesinden 3 bin 700 metre yükseklikte kurulu.

Potala Sarayı, Jokhang Tapınağı ve Norbulingka, UNESCO'nun listesine sırasıyla 1994, 2000 ve 2001 yıllarında dahil edildiler.

3. Batı Gölü, Hangzhou

Batı Gölü, Çin'in Zhejiang eyaletine bağlı Hangzhou kentinde bulunuyor. Batı Gölü, kendisini çevreleyen 3 tepesiyle 9. yüzyıldan bu yana pek çok ünlü şaire, fikir adamına ve sanatçıya ilham olmuştur. Sayısız pagoda, pavilyon, bahçe ve süs ağacından oluşan Batı Gölü, 2011 yılında UNESCO kültür mirasları listesine eklendi.

4. Çin Seddi

Çin Seddi, ülkenin doğusundan batısına dev bir ejderha gibi çölleri, ovaları, dağları ve platoları çevreleyerek uzanır.

2 bin yıllık tarihi bulunan Çin Seddi'nin bazı bölgeleri yıkılıp yok olsa da temel yapısı duvarlar, gözlem kuleleri, kale ve geçitlerden oluşur. Burası, tarihi önemi ve mimari görkemiyle halen dünyanın en ilgi çeken turistik mekanlarından biridir.

Çin Seddi, 1987 yılında dünyanın en büyük harikalarından biri olarak UNESCO listesine girdi.

5. Mogao Mağaraları

Çin'in Gansu eyaletinde Dunhuang Vahası'nın güneydoğusunda yer alan ve aynı zamanda Bin Buda Mağaraları olarak bilinen Mogao Mağaraları, dünyanın en büyük ve en uzun süre kullanılan Budist sanatı hazinesidir. Kadim İpek Yolu'nun stratejik bir noktasında bulunur.

Tarihi kayıtlara göre, mağaraların içinde bulunan Buda heykelleri M. S. 366 yılında oyulmaya başlandı ve bu işlem bin yıl sürdü. Buda heykelleri ve duvar resimleriyle ünlü Mogao'daki heykellerin en küçüğü 10 cm en yükseği de 33 m yüksekliğinde.

Mogao Mağaraları 1987 yılında UNESCO listesine dahil edildi.

6. Xanadu Alanı

Çin Seddi'nin kuzeyinde bulunan Xanadu, Kubilay Han'ın Yuan Hanedanı'nın başkenti idi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor