Beijing'de gezilmeye değer başlıca yerler

2018-05-24 15:26:12

Günümüzde Çin'e seyahat etmek, artık birçok ülkenin vatandaşının ilk yurtdışı gezi tercihlerinden biri oldu. O halde seyahat planınıza Çin'in başkenti Beijing'den başlayalım. 20 milyonluk nüfusu ve binlerce yıllık tarihi ile burada görülecek ve tecrübe edilecek çok şey var.

Çin Seddi'nin Mutianyu bölümü

Beijing seyahatinizi “Dünyanın Yedi Yeni Harikası”ndan biri olan Çin Seddi'ni görmeden tamamlamış sayılmazsınız.

Antik Çin Seddi, Çin'in kuzeyi ve Moğolistan'ın güneyinde 2 yüzyıldan fazla bir süre önce inşa edildi. Mutianyu, Çin Seddi'nin şimdiye kadar en iyi korunan bölümü. Bir saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Mutianyu, gezinizin yarım gününde şehrin kalabalıklarından kaçabileceğiniz ideal bir yer. Üstelik, 2014'te başlatılan uygulamayla, turistler Çin Seddi'nde ayrılan özel bir bölümde duvar resimleri çizebiliyorlar. Çin Seddi, 1987 yılında Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alındı.

Yasak Kent ve Jingshan Parkı

Beijing'in kalbinde yer alan Yasak Kent, diğer adıyla İmparatorluk Sarayı, Ming ve Qing Hanedanları döneminde 24 Çin imparatoruna ev sahipliği yaptı. Vatikan'ın iki katı büyüklüğünde olan Yasak Kent, eskiden imparatorlara ve cariyelerine hizmet veren 999 odadan oluşuyor. Yasak Kent, aynı zamanda dünyanın en iyi korunan ahşap yapısı konumunda.

Yasak Kent'e adım atar atmaz, antik Çin ile karşılaşacaksınız. Sarayın eski taş yolları üzerinde yürürken tur rehberlerinden, başka hiçbir yerden duyamayacağınız hikayeleri dinleyebilirsiniz. Dil konusunda da endişe etmenize gerek yok, zira sesli rehberler size bu konuda yardım edecektir.

Yasak Kent'in içini gezmek yeterli gelmediyse, İmparatorluk Sarayı'nı bir de kuşbakışı görmek isterseniz, Jingshan Parkı'na çıkmalısınız. Jingshan Parkı'nda Beijing'in ve Yasak Kent'in eşsiz görünümü ayaklarınızın altında uzanacaktır.

Yasak Kent'in kuzey kapısına bakan Jingshan Parkı, bir dönem Yuan Hanedanı'nda imparatorlara özel bir park olarak kuruldu. Daha sonra beş zirveli yapay bir tepe eklenerek ziyarete açıldı.

Nanluoguxiang

700 yıldan uzun bir geçmişe sahip Nanluoguxiang, eski Beijing'in en iyi korunan alanlarından biri. Bölgede şu sıralar yüzlerce bar ve kafeterya faaliyet gösteriyor.

786 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğindeki Nanluoguxiang, Beijing'in meşhur hutonglarından (dar sokak) biri. Bazı ünlü Çinli sanatçıların, politikacıların veya aktivistlerin eski konutları da burada bulunuyor.

798 Sanat Bölgesi

1950'lerde inşa edilen 798 adlı fabrikadan ismini alan bu bölge, şimdilerde sanatçıların ve sanatseverlerin mekanı. Beijing'in kuzeydoğusunda yer alan 798, çeşitli galerilere, tasarım stüdyolarına, sanat sergilerine ve ünlü dükkanlar ile barlara ev sahipliği yapıyor.

Yarım gününüzü burada geçirebilir ve 798 bölgesinin sokaklarında dolaşırken geçmiş ile geleceğin karışımını hissedebilirsiniz. Kuzey Koreli (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) sanatçıların eserlerinin sergilendiği Pyongyang merkezli Mansudae Sanat Stüdyosu ve Japonya'nın Teamlab'i gibi sanat galerileri görülmeye değer. Ayrıca 798'de sık sık uluslararası sanat festivalleri ve moda etkinlikleri düzenleniyor.

Yazlık Saray

Beijing'in kuzeybatısında bulunan Yazlık Saray, kentin en iyi korunan kraliyet bahçesi. Büyük gölü ve tepe doruklarından görünümüyle saray, geleneksel Çin tablolarındaki manzaralara kaçış fırsatı sunuyor.

Bir zamanlar hükümdarların karar aldığı Hayır ve Uzun Ömür Salonu ile sarayın doğu kapısının hemen bitişiğindeki Uzun Koridor, bugün Go oyunu oynayan ve kuş kafeslerini tutan yaşlı ziyaretçilerle dolu.

Yazlık Saray, 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları arasına girdi.

Sichuan Eyalet Restoranı

Beijing'in meşhur ördeği dışında yöresel lezzetler denemek isterseniz, Sichuan Eyalet Restoranı, Çince adıyla Chuanban, seçebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Jianguomen'a ana geçiş yolunun arkasında, Yasak Kent'in doğusunda bulunan ve  geleneksel avlu biçimindeki restoran, Sichuan'a özgü acılı lezzetler sunuyor.

Cennet Tapınağı

Ming Hanedanı döneminde inşa edilen Cennet Tapınağı, imparatorların, halkları için refah ve bol hasat dileklerinde bulunduğu bir tapınak olarak kullanılıyordu. Seremoniler, eskiden tapınağın güney kapısından başlardı. Buradan uzun bir koridordan geçip kalabalıklar arasından ilerleyerek İyi Hasat Duası Salonu'na ulaşabilirsiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor