Çin dünyanın temalı parklar merkezi oluyor

2018-05-17 12:32:27

Çin'in, temalı parklarında 2020 yılı itibarıyla yıllık 330 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayarak dünyada bu alanda lider konumuna yükselmesi bekleniyor.

Heyecan verici seyahat deneyimlerine yönelik artan ilgi, gelecek iki yıl içinde Çin'in ABD ve Japonya'yı geride bırakarak dünyanın temalı parklar merkezi haline gelmesini sağlayacak.

Halkın yoğun talebi Çin'de temalı parkların gelişmesine ivme kazandırdı. Şu anda ülkede 2 bin 500'den fazla temalı park bulunuyor.

Dünyaca ünlü danışmanlık şirketi Euromonitor International'ın yakın zamanda yayımladığı bir rapora göre, Çin'de temalı parklara günlük ziyaretlerin 2020 yılı itibarıyla 330 milyon kişiye yükseleceği öngörülüyor.

Bir başka uluslararası kar amacı gütmeyen örgüt Temalı Eğlence Birliği'nin raporunda ise Asyalı turistler arasında en popüler 20 temalı parkın 13'ünün Çin'de yer aldığı belirtildi.

Bu parklar arasında en çok ziyaret edileni ise Haziran 2016'da Shanghai'da kapılarını açan Disneyland. Bunun yanı sıra 2020 yılında da Universal Studios' Beijing'in açılması bekleniyor.

Dahası, Japonya'nın Hello Kitty'si ile Güney Kore'nin Lotte World'ü gibi uluslararası temalı parklar da Çin'e gelmeye hazırlanıyor.

Öte yandan, yalnızca uluslararası parklar değil, aynı zamanda Çin'in yerel temalı parkları da adlarından sıkça söz ettirmeye başladı.

Basit eğlence ve gerilim seçenekleriyle bilinen Happy Valley, tesislerinin seviyesini yükseltmek için yeni teknolojilere yatırım yapmakta. Beijing Happy Valley bu yaz yeni lunapark treni ve Çin'in en büyük su kayağı alanı ile fark yaratmaya hazırlanıyor.

Çinli kamu şirketi Overseas Chinese Town tarafından işletilen Happy Valley, Shanghai, Shenzhen, Chongqing, Chengdu, Wuhan ve Tianjin'deki ek alanlarıyla birlikte Çin'in en ünlü eğlence parkları arasında bulunuyor.

20-35 yaş arası yetişkinleri ağırlayan ve en canlı sezonu temmuz-ağustos olan Beijing Happy Valley, hafta içi günde 10 bin, hafta sonu da 20 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Haichang Okyanus Parkı Şirketler Grubu da Shanghai'da ve Hainan eyaletinin Sanya kentinde iki yeni park açmayı planlıyor.

Ağustos'ta açılması beklenen Shanghai parkı 29,7 hektarlık alanı kaplayacak. Ayrıca park, 20'den fazla kutup bölgesinde yaşayan hayvan çeşidi ile 300 balık türünü barındıracak. Özel efektli sinema salonu, bilim sergisi ve deniz canlılarıyla interaktif deneyimler, parkın başlıca ilgi çekici ögelerinden.

Haichang Şirketler Grubu; Dalian, Qingdao, Yantai, Tianjin, Wuhan, Chengdu ve Chongqing'deki şubeleriyle toplamda 8 temalı park işletiyor. Şirketin geçen yılki bilet satışları bir önceki yıla kıyasla yüzde 10,6 artarak 295 milyon yuanı kar marjı olmak üzere 1,18 milyar yuana çıktı.

Bununla beraber Çin Turizm Akademisi'nden edinilen bilgilere göre, geçen sene yurt içi turizm pazarı 5 milyar ziyaretçiyi ağırladı. Bu ziyaretçilerin önemli orandaki bir bölümü temalı parkları tercih etti.

Akademi'nin geçtiğimiz Mezar Süpürme Günü tatili sonrasında derlediği 10 popüler destinasyonun başında Happy Valley ile Disneyland geliyor.

Çin Temalı Parklar Enstitüsü Başkanı Lin Huanjie, Çin'de büyüyen orta sınıfın temalı parklar sektörünü zenginleştirdiğini ifade etti.

Ancak madalyonun diğer yüzü de temalı parklar pazarının başarısını etkiliyor. Temalı parkların popülaritesinin artmasıyla beraber bazı parklardaki farklı kültürel temaların eksikliği nedeniyle Çin otoriteleri, şirketlere kılavuzluk etmek üzere harekete geçti. Bu bağlamda, Çin kültürünün öne çıktığı yaratıcı eğlence parkları teşvik edilirken, belirsiz konseptler ve düşük standartlı kopya parkların yasaklanması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor