Yangtze kıyılarında farklı bir çehre: Chongqing

2018-05-14 15:36:44

Çin'in güneybatısında yer alan Chongqing, 30 milyonu aşkın nüfusuyla Çin'in diğer kentlerinden oldukça farklı bir metropol.

Chongqing; Beijing, Shanghai ve Tianjin'in ardından 1997'de belediye düzeyine yükselen dördüncü kent oldu. Çok sayıda turisti Chongqing'e çeken ise şehrin lezzetli mutfağı ve doğal güzellikleri. Kent, gökdelenleriyle fütüristik bir görünüme sahipken, aynı zamanda 3 bin yıllık geçmişiyle yerel kültürün ve yaşam alışkanlıklarının korunduğu bir yer.

Büyük bir kısmı dağların eteklerine kurulu, Yangtze ve Jialing Nehirleri'yle çevrili Chongqing, "dağ veya nehir kenti" diye de adlandırılmaktadır. Son yıllarda inşa edilen 4 bin 500 köprü ile de Çin'de köprü sayısı en yüksek şehir konumuna yükselmiş ve "köprülerin şehri" olarak ünlenmiştir.

Popüler TV programı "A Bite of China"nın beş yıl önce yayınlanan bölümünde tanıtılan Chongqing noodleları ve Hot-pot, hem Çin'de hem de yurt dışında büyük nam kazandı. Çin'in çeşitli kentlerindeki restoranlar, bol acılı bu iki yerel lezzeti menülerine eklediler. Ülkenin kuzeyi ve kıyı bölgelerinde acı tatlar daha az tercih edilse de Chongqing'in bu iki yöresel yemeği tüm ülkede ilgi görüyor.

Çincesi Huoguo olan Hot-pot, Türkçede sıcak tencere anlamına geliyor. Hot-pot sofralarının klasik görünümü; masanın ortasında durmadan kaynayan bir tencere, tencerenin içinde acılı bir karışım. Etler ve sebzeler bu karışımın içinde pişiriliyor ve susam ezmesine banarak yeniliyor. Elbette dilerseniz domatesli ve mantarlı gibi acısız karışımları da tercih edebilirsiniz. Ancak Chongqing'deki Hot-pot'un özelliği acılı olması.

Çin'de en çok Hot-pot restoranının bulunduğu Chongqing'e, Çin Mutfağı Derneği tarafından 2007 yılında "Çin'in Hot-pot kenti" unvanı verildi. Chongqing Hot-pot Birliği'nden edinilen bilgilere göre, kentte 50 binden fazla Hot-pot restoranı bulunuyor ve bu restoranlarda 3,5 milyondan fazla kişi istihdam ediliyor.

Kaplıcalar da Chongqing'in gizli hazinelerinden biri. Burada dünyanın en eski kaplıcalarının yer aldığı söyleniyor. Son zamanlarda bol jeotermal kaynakları ve doğal manzaraları sayesinde Chongqing'de düzinelerce kaplıca tesisi hizmete açıldı.

Dünya Hidroterapi ve Klimaterapi Federasyonu, 2012 yılında Chongqing'de bir konferans düzenledi. Federasyon, konferans sırasında bir ilki gerçekleştirdi, Chongqing'e "Dünyanın Kaplıca Başkenti" unvanını verdi.

Ne zaman gitmeli?

Kenti ziyaret etmek, geçmişini tanımak ve leziz yemeklerini tatmak için en uygun sezon ilkbahar ve sonbahar. Zira Chongqing, coğrafi koşulları nedeniyle Çin'in en sıcak bölgelerinden biri. Sıcaklıkların 40 dereceyi bile geçtiği görülebiliyor. Bu nedenle ilkbahar ve sonbahar, kavurucu sıcaklardan kaçabileceğiniz ideal dönemler.

Uğranması gereken en önemli turistik duraklar

Chongqing'e geldiğinizde kentin tarihi birikimini öğrenebileceğiniz ve halkın gündelik alışkanlıklarını gözlemleyebileceğiniz yerlerden biri Yuzhong Yarımadası, diğer adıyla Eski Kent. Chongqing, 3 bin yıl önce bu noktada kurularak gelişti. Burası bir yürüyüş için oldukça ideal.

Jialing ve Yangtze Nehirleri'nin buluştuğu Chaotianmen Limanı da görülmesi gereken yerlerden biri. Chaotianmen, "Cennete bakan kapı" anlamına geliyor. Jiafangbei, yani Özgürlük Anıtı'nı görmeden Chognqing gezinizi tamamlamış sayılmıyorsunuz. Burası, dev reklam panolarıyla New York'un Times Meydanı'nın muadili konumunda. Şehrin manzarasını seyretmek için de bilhassa akşam Yangtze Nehri Teleferiği'ne gitmelisiniz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor