Çin'de yabancılar için en çekici kentler

2018-05-03 07:46:35

Çin'in büyük kentleri, ekonominin ve teknolojinin gelişmesiyle gerek eğitim, gerekse iş alanlarında artık daha çok yabancıyı çekiyor. Peki, yabancılara göre Çin'de en yaşanılası kent hangisi?

Bu sorunun cevabını yakın zamanda yayınlanan Muhteşem Çin (Amazing China) 2017 anket sonuçları veriyor. Yıllık hazırlanan ankete göre Shanghai, altıncı yılında da tahtını kimselere kaptırmadı ve yabancıların yaşamayı tercih ettikleri favori kent olmaya devam etti.

Sekizinci yılına ulaşan ve yabancıların katıldığı tek anket olma özelliği taşıyan araştırmanın bu yılki listesinde Shanghai'dan sonra gelen kentler; Beijing, Hefei, Qingdao, Shenzhen, Hangzhou, Suzhou, Chengdu, Nanjing ve Guangzhou.

China Daily'de detayları paylaşılan “Muhteşem Çin 2017” anket çalışması, kasım ve şubat ayları arasında gerçekleştirildi. Anket sonuçları; 4,066 imzalı oy ve internet üzerinden verilen 25,494 oy ile belirlendi.

Shanghai altı yıldır ilk sırada

Shanghai, yabancıların “favori kentleri” arasında 2012 yılından beri ilk sırada yer alıyor. Shanghai politikaları, siyasi ortamı, çalışma ve yaşam  koşulları olmak üzere dört endekste bu yıl birinci seçildi.

Bu durum, yerel politikalarla ilişkilendirilebilir. Zira Shanghai, yabancı yetenekleri çekmeye büyük ehemmiyet göstermekte. Yerel hükümet, bir yıldan fazla bir süredir yetenek geliştirme mekanizması reformunu uygulamakta.

Reformun etkisi aşikar, şu anda Shanghai'da çalışan yabancı sayısı 215 bini buluyor. Bu sayı, Çin'de çalışan yabancıların yüzde 23,7'sini oluşturuyor.

Chengdu ilk defa ilk onda

Çin'in batı kesiminde yer alan önemli bir kent olarak Chengdu, Muhteşem Çin  anketlerinde 2015 ve 2016 yıllarında batı kentleri arasında ilk sıraya yerleşse de, doğu kentleriyle karşılaştırıldığında zayıf kalıyor ve ilk ona giremiyordu.

Ancak bu yıl Chengdu, yabancı çalışanların haklarının etkili şekilde korunması gibi hususlarda öne çıkan Shenzhen ve Guangzhou gibi kentleri bile geride bıraktı ve yabancılar için Çin'deki en çekici şehirler arasında sekizinci sıraya yükseldi.

Oylamaya katılanlardan “Üst Düzey Yabancı Uzmanlar için 1000 Yetenek Planı” listesinde adı bulunan Michael Reed, Chengdu ile ilgili şu yorumu yaptı:

“Chengdu'nun iyi yaşam koşulları, arkadaş canlısı insanları, elverişli ulaşım şartları ve bir de harika yemekleri beni cezbediyor.”

Daha iyi koşullar ve fırsatlar bekleniyor

Çin'de geliştirilmesi gereken politikalar ve hizmetlerle ilgili soruları yanıtlayan yabancıların yüzde 43,2'si merkezi hükümetin Çin'de yaşayan yabancılar için daha iyi bir yaşam ortamı yaratması gerektiğini düşünüyor.

Yabancıların Çin hükümetinden en büyük beklentileri ise oturum izni başvurularının kolaylaştırılması ve 30 yaş üzerindeki kişiler için uzun vadede kendilerini geliştirme ve daha istikrarlı bir düzen kurma fırsatları.

İş fırsatları Çin'in en çekici yanı

Çin'de çalışmaya en teşvik edici unsurun ne olduğuna dair sorunun cevaplarında ise listenin başında ülkedeki iş imkanlarının bol olması geliyor.

Yabancılar için en cezbedici faktörler arasında Çin'deki iş fırsatları yüzde 55 ve ülkenin ekonomik geleceği de yüzde 47,92'luk bir pay alıyor.

Yabancıların en çok önem verdiği diğer konular ise yaşam kolaylığı, kentlerin tarihi ve kültürü, sınırlardan giriş çıkışlar ve çevre kirliliği.


Anketin, maaşlardan memnuniyet kategorisindeki sonuçlara göre de yabancı çalışanların neredeyse yüzde 70'i Çin'deki maaşından hoşnut.


Elbette ki coğrafi farklılıklar yabancıların Çin'de aldıkları maaşları da etkiliyor. Ancak anketin bölge bazındaki sonuçlarına göre yüzde 83,8 ile Hangzhou, yüzde 80,1 ile Hefei ve yüzde 76,7'lik oranla Guangzhou'daki yabancılar maaşlarından en memnun olanlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor